اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره پولکادات
: :
| مطالب آموزشی | | 1 سال پیش

اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره پولکادات

با شبکه پولکادات برنامه های کامپیوتری که غیر متمرکز هستند را می توانیم بسازیم طوری که خطر توقف و یا حتی دستکاری در آنها وجود نداشته باشد. پولکادات شبکه ای است که دارای هزاران بلاک چین است و در آن ارزهای دیجیتالی که در بازار رتبه های بالایی دارند، قرار گرفته اند. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی در رابطه با پولکادات و چگونگی کار کردن آن خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در رابطه با آن افزایش دهید.

پولکادات

پولکادات را رقیب اتریوم می دانند و تراکنش های آن بسیار سریع و حتی ارزان هستند. پولکادات در واقع نسلی جدید از پروتکل های بلاک چین است و هدفی که دنبال می کند این است که شبکه ای واحد ایجاد کند تا در آن بلاک چین هایی به صورت هدفمند و یکپارچه وجود داشته باشند تا مشکلاتی مثل پر هزینه بودن تراکنش ها، کند بودنشان و همچنین تعامل پذیری که در فضای ارز دیجیتال وجود دارد را حل نمایند. این شبکه به وجود آمده است تا مشکلاتی که خود بلاک چین ها دارند را رفع نماید در ادامه به بررسی ساختار polkadot می پردازیم. 

پولکادات

 

ساختار Polkadot

عدم تعامل با بلاک چین های دیگر و محدودیت مقیاس پذیری دو مشکلی هستند که بلاک چین ها عمدتا با آن رو به رو می باشند. به وجود آمدن پولکادات نیز برای رفع همین مشکل بوده است که برای درک آن به معرفی ساختار آن خواهیم پرداخت. ساختار اصلی در  Polkadot ریلی چین است که بلاک چین ها به آن وصل می شوند. ریلی چین با توجه به ویژگی قرارداد هوشمند از درستی تراکنش بین زنجیره های جداگانه اطمینان حاصل می کند. پارچین ساختار دیگر آن است که مسئله مقیاس پذیری را با پردازش موازی تراکنش ها حل می کند. بریج چین نیز به بلاک چین هایی متصل می شود که پروتکل حاکمیت polkadot را استفاده نمی کنند.

ساختار Polkadot

تاریخچه پولکادات 

افرادی که پولکادات را بنا نهادند پیتر چابان، گاوین وود و رابرت هابر مایر بودند. در اواخر سال ۲۰۱۶ بود که گاوین وود، وایت پیپر را منتشر کرد. این فرد از بنیان گذاران اتریوم است و مدیر ارشد فناوری سابق آن می باشد. اداره بلاک چین polkadot توسط بنیاد Web3 صورت می گیرد که تمام تلاشش ایجاد یک وب غیرمتمرکز می باشد. بنیاد Web3 با شرکت Parity Technologies برای ایجاد پروتکل خود قرار داد بسته است.

تیم بنیانگذار پولکادات در زمینه پروتکل های بلاک چین، فناوری کیف پول، سیستم های دفتر کل توزیع شده و رمزنگاری تجربه زیادی دارند. شرکت  Parity Technologies توسعه دهنده اصلی است اما چند شرکت مستقل دیگر نیز در توسعه آن نقش دارند. این توکن در سال ۲۰۱۷ به شبکه اتریوم فروخته شد و تعداد ۵ میلیون واحد اتر از فروش آن به دست آمد. 

تاریخچه پولکادات 

نحوه کار با پولکادات

پولکادات یک رمز ارز بسیار پیچیده و اکوسیستمی از بلاک چین ها است که ریلی چین نامی است که به بلاک چین اصلی آن داده اند. به ریلی چین بلاک چین هایی متصل هستند که پاراچین نامیده می شوند که ساختارهای حکمرانی مختص به خود را دارند، همچنین مکانیسم های اجماع و توکن های آنها نیز خاص می باشد. از ساب استریت برای ساخت ریلی چین استفاده شده است. پارچین نیز که با ساب استریت ساخته شده است، اتصال راحتی به ریلی چین خواهد داشت. اتریوم، بیت کوین یا هر بلاک چین خارجی دیگری به یک پل برای وصل شدن به ریلی چین نیاز دارند. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم توکن دات است و عملکرد آن شامل حاکمیت، باندینگ و استکینگ می باشد.

کسانی که توکن دات را داشته باشند، می توانند پلتفرم را کنترل کنند و قابلیت هایی چون اضافه کردن پارچین، تغییرات پروتکل و مشخص کردن کارمزدهای شبکه را خواهند داشت. پولکادات برای الگوریتم اعتبارسنجی خود از اثبات سهام کاندید شده استفاده می کند. کسانی که دلت را دارا هستند، پاداشی در ازای سهام گذاری و ریسکی که به منظور تایید شبکه برای داراییشان وجود دارد، دریافت خواهند کرد. در باندینگ نیز برای این که پارچین های جدید اضافه شود، استفاده از دات را خواهیم داشت. زمانی که توکن های باندینگ حذف می شوند، پارچین هایی که قدیمی هستند و یا از آنها نمی توان استفاده کرد، از بین می روند.

نحوه کار با پولکادات

مزایای Polkadot

از جمله مزایایی که برای پولکادات می توان اشاره کرد مقیاس پذیری بی نهایت آن است که قادر است تعداد بیشماری بلاک چین را پشتیبانی کند و این امکان را ایجاد می کند که به هم متصل باشند. پارچین نامی است که به این عمل داده شده است. مکانیسم اجماع انعطاف پذیر از جمله مزایای پولکادات است که به منظور میزبانی از بلاک چین های مختلف است، زیرا اجرای بلاک چین ها در مکانیسم های اجماع متفاوتی می باشد.

تراکنش های کراس چین در Polkadot نیز به پشتیبانی از انتقال ارز بین بلاک چین های مختلف می پردازد که یکی از ویژگی های ضروری برای یکپارچه سازی می باشد. مکانیسم حاکمیت تعریف شده در پولکادات نیز موجب از بین رفتن مشکل اساسی در بلاک چین های دیگر شده است. این شبکه به پشتیبانی از به روز رسانی های متعدد می تواند بپردازد، بدون اینکه برای اجرای تغییرات به هارد فورک نیاز داشته باشد. از یک چتر امنیتی متحد می توان برای محافظت کردن از بلاک چین هایی استفاده کرد که به polkadot متصل هستند. این رخداد سبب محافظت از زنجیره های کوچکی می شود که قابلیت اجرا از نظر راه اندازی خودکار امنیتی ندارند. در واقع امنیت شبکه پولکادات یعنی امنیت تمام زنجیره هایی که به آن متصل هستند.

مزایای Polkadot

خرید و فروش Polkadot

برای خرید و فروش پولکادات از طریق سایت می توانید اقدام کنید. برای این منظور باید ثبت نام کنید و مشخصات خود را وارد نمایید. سپس در پروفایل کاربری خود کارت های بانکی را ثبت نمایید و به ثبت آدرس کیف پول پولکادات خود در بخش کیف پول بپردازید. در این مرحله درخواست خرید یا فروش خود را مشخص نمایید. اگر خرید را انجام دهید برای مرتبه اول احراز هویت نیز انجام خواهد شد و Polkadot را دریافت خواهید کرد.

برای فروش نیز شماره شبای بانکی را ثبت کنید و مقداری که قصد فروش دارید را در قسمت واحد مشخص نمایید. با مشاهده قیمت به کلیک روی گزینه فروش بپردازید و باقی مراحل را انجام دهید. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه خرید و فروش Polkadot و چگونگی کار با آن با شماره تماس های موجود در سایت تماس برقرار نمایید و راهنمایی های لازم را از کارشناسان مجرب مجموعه دریافت کنید.

پیش بینی قیمت Polkadot

به منظور پیش بینی قیمت Polkadot باید به تحولات قیمت آن در چند سال اخیر توجه کنید. در تاریخ بیست و یکم اوت سال ۲۰۲۰ توکن پولکادات را به مقدار زیادی سوزاندند و قیمت آن به میزان صد برابر کم شد. این تصمیمی بود که اکثریت افرادی که توکن داشتند، آن را اتخاذ کردند. در روز بعد شاهد افزایش درصد آن به مقدار زیادی بودیم طوری که معامله آن با قیمت ۳.۹۵ دلار صورت گرفت. در  تاریخ ژوئیه ۲۰۱۹ که پولکادات شروع به کار کرد، قیمت آن ۱.۵۹ دلار بود و روندی خنثی را در ادامه پیش گرفته بود.

قیمت آن در اوت ۲۰۲۰ بالا رفت و روند یکنواختی را برای آن از ماه سپتامبر تا دسامبر شاهد بودیم تا اینکه بالاخره روند آن صعودی شد و قیمت آن در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۲۱ به میزان ۱۰.۶۳ دلار رسید که اوج قیمت پولکادات بود. پیش بینی قیمت آن برای کوتاه مدت تا پایان سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ این است که به ترتیب به چهل و هفت و نود دلار نیز برسد و برای بلند مدت اینطور پیش بینی شده است که در سال های ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰ قیمتش به صد و هشتاد و نه و سپس به دو هزار و چهارصد و شصت و پنج دلار برسد. البته پیش بینی قیمت نیاز به بررسی های بیشتری دارد و باید آگاهانه صورت بگیرد.

پیش بینی قیمت Polkadot

پروژه های ایجاد شده توسط Polkadot

شبکه polkadot کاربردهای فراوانی دارد. نزدیک به دویست پروژه بر روی Polkadot ساخته شده است. از جمله این پروژه ها به کیف پول های ارزهای دیجیتال، پروژه کریپتو مربوط به دیفای، اوراکل، توکن ها، بازی، صرافی، مقیاس گذاری، پروژه های زیرساختی، سازمان خودکار غیر متمرکز، اینترنت اشیا، حریم خصوصی و ... است. از جمله پروژه های معروف آن نیز به سلر نتورک، اوشن پروتکل، پروتکل زیرو ایکس، آکروپلیس، انکر و چین لینک می توان اشاره نمود.

پروژه های ایجاد شده توسط Polkadot

سخن پایانی 

پولکادات به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارد، پروژه های آن ارزش بالایی دارند و در صورت رشد بیشتر در زمینه بلاک چین و همچنین پلتفرم قراردادهای هوشمند به بخشی جدایی ناپذیر می تواند تبدیل شود. بر اساس نظرات تحلیلگران این ارز در آینده با رشد همراه خواهد بود و ارزشی نسبتا پایداری در سال های بعد خواهد داشت. این شبکه را هم برای پروژه های عمومی و هم خصوصی می توان استفاده نمود. اظهارنظر در مورد آینده آن نیاز به آگاهی و اطلاعات بیشتر دارد. از آنجا که یکی از افراد بنیانگذار polkadot از توسعه دهندگان اتریوم نیز بوده است، ضعف ها و مشکلات اتریوم را می داند و سپس به ایجاد این شبکه اقدام کرده است. این شبکه با فناوری های جدید سازگاری دارد که سبب استقبال نسبت به آن شده است.

 


مطالب مرتبط