وایت پیپر (White paper) چیست؟
: :
| مطالب آموزشی | | 1 سال پیش

وایت پیپر (White paper) چیست؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید حتما تا به حال بارها و بارها نام وایت پیپر(White paper) به گوش شما رسیده و این سوال برای شما به وجود آمده است که وایت پیپر چیست و چه کاربردهایی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره White paper و کاربردهای آن صحبت کنیم و شما را بیشتر با بخش های مختلف آن آشنا کنیم. بنابراین اگر شما هم علاقه مند به آشنایی بیشتر با این موضوع هستید به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود در این خصوص را به دست بیاورید.

آشنایی مقدماتی با وایت پیپر

 

یکی از انواع ارزهای دیجیتال که امروزه در دنیای کریپتوکارنسی طرفداران زیادی پیدا کرده اند ICO ها می باشند که در زمان شروع فعالیت خود می توانند سود بسیار زیادی را به شما برسانند و شما با سرمایه گذاری روی آنها می توانید سودآوری خوبی داشته باشید. نکته ای که درباره ICO ها وجود دارد این است که گاهی اوقات این توکن ها و ارزها صرفا برای کلاهبرداری راه اندازی شده اند و سرمایه گذاری روی آنها تنها سرمایه شما را از بین خواهد برد. حال ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چگونه می توان ICO های تقلبی را از ICO هایی که ارزشمند هستند، شناسایی کرد و روی ICO های ارزشمند سرمایه گذاری کرد؟ در پاسخ به این سوال باید شما را با عبارت White paper آشنا کنیم. وایت پیپر در واقع گزارشی است که تمامی اطلاعات مورد نیاز شما درباره یک ارز دیجیتال یا یک ICO را در اختیار شما قرار می دهد و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید پروژه مد نظر خود را به طور کامل بررسی کنید. در White paper ها معمولا اطلاعات مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها می توانند برای بررسی یک پروژه ارزشمند باشند. در صورتی که دانش کافی برای مطالعه یک وایت پیپر را داشته باشید می توانید پروژه های ارزشمند را شناسایی کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنید.

 

هدف از نگارش White paper چیست؟

 

به طور کلی هدف از نگارش White paper این است که شما با آینده و نقشه راهی که برای پروژه های مختلف ارزهای دیجیتال طراحی شده اند بیشتر آشنا شوید و در صورت تمایل روی هر یک از آنها سرمایه گذاری کنید. در این گزارش ها شما می توانید اطلاعاتی درباره هدف از راه اندازی یک پروژه ارز دیجیتال را مطالعه کنید که برای سرمایه گذاری روی ارزها این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علاوه بر این شما می توانید نقشه راه هر یک از این پروژه ها را مطالعه کنید و متوجه شوید که هر کدام از این پروژه ها در چه مدت زمانی قادر به سودسازی هستند و آیا سرمایه گذاری روی آنها می تواند ارزشمند باشد یا خیر؟ یکی دیگر از اهداف نوشتن وایت پیپر این است که شما اطلاعاتی درباره توکن هایی که به شما ارائه می شود نیز به دست بیاورید تا در آینده مشکلی برای سرمایه گذاری روی پروژه های دلخواه خود نداشته باشید.

هدف از نگارش White paper چیست؟

وایت پیپر شامل چه بخش هایی می شود؟

 

زمانی که اقدام به مطالعه وایت پیپر ارزها و پروژه های مختلف می کنید با بخش های متفاوتی مواجه می شوید. اولین بخش از هر White paper بخش چکیده است که در این بخش می توانید خلاصه ای از فعالیت ها و اهداف گروه را مطالعه کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را به سرعت به دست بیاورید. بخش بعدی بخش مقدمه است که در این قسمت شما می توانید اطلاعاتی درباره ماهیت شبکه ای که ارز و پروژه مورد نظر روی آن پیاده سازی شده است را به دست بیاورید. بخش توضیحات محصول بخشی است که محصولات یا خدمات یک پروژه را از زبان توسعه دهنده آن به شما ارائه می دهد. در این بخش شما متوجه می شوید که پروژه مدنظرتان دقیقا چه خدمات و محصولاتی را به مشتریان و کاربران خود ارائه خواهد داد. از دیگر بخش هایی که در یک وایت پیپر وجود دارد می توان به توضیحات فنی درباره پروژه، توکن، توضیحات جزئی درباره عرضه عمومی، معرفی تیم توسعه دهنده و ... اشاره کرد که در هر یک از این بخش ها اطلاعات ارزشمندی به شما ارائه داده می شود.

وایت پیپر شامل چه بخش هایی می شود؟

مزایای وایت پیپر ارزهای دیجیتال

 

وایت پیپر ارزهای دیجیتال می تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال زمانی که درباره اهداف یک پروژه با شما صحبت می شود شما نمی توانید تنها به اهداف و آینده پروژه ارز دیجیتال اتکا کنید و باید با تیم سازنده و همین طور جزئیات فنی پروژه نیز بیشتر آشنا شوید. گاهی اوقات اهداف و آینده یک پروژه بسیار جذاب است ولی تیم سازنده و توسعه دهنده آن تیم قدرتمندی نیست و همین عامل نیز باعث می شود تا پروژه مذکور پروژه چندان مناسبی برای سرمایه گذاری نباشد. مزیت بزرگ وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال این است که اطلاعات کاملی درباره جزئیات فنی و همینطور تیم توسعه دهنده محصول و پروژه نیز به شما ارائه می دهند و شما می توانید به طور کامل با تیم سازنده نیز آشنا شده و پروژه های آنها را دنبال کنید. معمولا در White paper اطلاعات مربوط به هر یک از توسعه دهندگان در اختیار شما قرار داده شده است که شما می توانید آنها را در شبکه های اجتماعی مختلف دنبال کرده و پروژه های قبلی آنها را بررسی کنید.

مزایای وایت پیپر ارزهای دیجیتال

یک White paper خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

یک وایت پیپر خوب باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند بهترین نتیجه را داشته باشد و مطالعه آن برای افرادی که قصد آشنایی بیشتر با پروژه را دارند راحت تر باشد. اولین ویژگی یک وایت پیپر خوب این است که نباید خیلی طولانی باشد و بیشتر از 6 صفحه باشد. طولانی بودن باعث خسته شدن شخصی که قصد مطالعه آن را دارد می شود و این مسئله نیز روی کیفیت مطالعه تاثیر می گذارد. White paper باید ساختار مناسبی داشته باشد و بخش هایی که معرفی کردیم را دارا باشد تا بتواند اطلاعات درست را به سرمایه گذاران ارائه دهد. White paper ها باید دارای تراکم اطلاعاتی مناسبی باشند. معمولا باید اطلاعات جامع و کامل را به صورت خلاصه در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند. داشتن قالب مناسب و سبک حرفه ای نیز از دیگر ویژگی هایی است که باید به آن دقت داشته باشید.

یک White paper خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آیا می توان تنها بر اساس White paper ها سرمایه گذاری کرد؟

 

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره White paper بدانید این است که این گزارش ها توسط تیم سازنده و توسعه دهنده پروژه ها نوشته شده است و طبیعی است که تمامی مشکلات پروژه در این گزارشات بررسی نمی شود. البته در صورتی که دانش تخصصی داشته باشید می توانید مشکلات پروژه را براساس توضیحاتی که در داخل وایت پیپر وجود دارد بررسی کنید ولی در غیر این صورت چندان نمی توانید به مشکلات بیان شده اعتماد کنید. نکته ای که در این زمینه باید به آن دقت داشته باشید این است که هرچه تیم سازنده محصول حرفه ای تر باشند و در گذشته پروژه های موفق زیادی داشته باشند شما می توانید اعتماد بیشتری به وایت پیپر داشته باشید و در نتیجه به راحتی روی پروژه ها سرمایه گذاری کرده و سودآوری داشته باشید.

White paper ها سرمایه گذاری

وایت پیپر بیت کوین

 

اولین وایت پیپر نوشته شده برای ارزهای دیجیتال وایت پیپر بیت کوین است که توسط خالق آن ساتوشی ناکاموتو نوشته شده است. در این White paper چنین نوشته شده است: " من روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدیدی کار کرده‌ام که کاملاً همتا به همتا است و نیاز به اعتماد به شخص سومی ندارد.".

یکی از مهم ترین نکاتی که در این گزارش آمده است این است که بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیک جدید و فوق العاده است که به صورت غیر متمرکز می باشد و در آن نیازی به اعتماد به شخص ثالث نیست. همین ویژگی نیز باعث می شود تا افراد در سراسر دنیا بتوانند به راحتی پرداخت های خود را انجام دهند بدون این که نگرانی خاصی درباره محدودیت ها داشته باشند. شفافیت و مقاوم بودن در برابر سانسور یکی از مهم ترین ویژگی های بیت کوین است که در وایت پیپر آن به این مسئله اشاره شده است.

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر اتریوم

 

وایت پیپر اتریوم توسط خالق و سازنده این ارز دیجیتال یعنی Vitalik Buterin در سال 2015 منتشر شد که در آن به طور کامل درباره اهداف و آینده پروژه صحبت شده است. یکی از مهم ترین نکاتی که در این گزارش آمده است این است که شبکه اتریوم در زمینه قراردادهای هوشمند و اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز فعالیت خواهد داشت.

وایت پیپر اتریوم

نتیجه گیری

 

وایت پیپر یکی از مهم ترین گزارشاتی است که درباره هر ارز دیجیتال و ICO وجود دارد و شما برای این که بتوانید ICO های آینده دار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید حتما باید آشنایی کاملی با این گزارش ها داشته باشید. مطالعه این گزارش ها به شما کمک می کند تا بتوانید با اهداف و آینده پروژه های مختلف بیشتر آشنا شوید و با به دست آوردن اطلاعات کامل گزینه مناسب را برای سرمایه گذاری های بلند مدت خود انتخاب کنید. 


 


مطالب مرتبط