کامل ترین آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال
: :
| مطالب آموزشی | | 7 ماه پیش

کامل ترین آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

فیبوناچی در تحلیل تکنیکال یک ابزار فوق العاده است که می تواند قابلیت های مختلفی را به شما ارائه دهد و به شما کمک کند تا بتوانید به راحتی نقاط برگشت بازار و همینطور حد سودهای خود را در بازارهای مالی تشخیص دهید. یکی از ویژگی های کلیدی این ابزار این است که شما با استفاده از آن می توانید در تمامی بازارهای مالی از جمله بازارهای فارکس، بورس ایران و بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید و از اطلاعاتی که از آن دریافت می کنید نهایت بهره را ببرید. ما در این مطلب قصد داریم آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال را به شما ارائه دهیم که هر شخصی برای فعالیت در بازارهای مالی باید  آن را بیاموزد. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

اهمیت فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

اگر در حوزه بازارهای مالی و به خصوص تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی تجربه و تخصص کافی داشته باشید حتما می دانید که یکی از مشکلاتی که اکثر افراد برای انجام معاملات خود دارند این است که نمی توانند حد سودهای مشخصی را برای خود در نظر بگیرند و این عامل باعث می شود تا نتوانند بخش بزرگی از سود معاملات را دریافت کنند و یا این که معاملات خود را با ضرر به اتمام برسانند. فیبوناچی در تحلیل تکنیکال می تواند به شما کمک کند تا به راحتی هرچه تمام بتوانید حد سود معاملات خود را مشخص کنید و بدون این که ضرر کنید یا این که بخش بزرگی از سود معاملات را از دست دهید معاملات خود را به اتمام برسانید. یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهمی که باعث می شود تا فیبوناچی در تحلیل تکنیکال از اهمیت بالایی برخوردار باشد تعیین نقاط برگشت بازار است. شما با استفاده از این ابزار می توانید در روندهای صعودی و نزولی و بعد از موج های مختلف تشخیص دهید که بازار دقیقا در کدام نقطه برگشت خواهد شد و می توانید در جهت عکس روند وارد معامله شوید و سود خود را حداکثر کنید.

فیبوناچی چیست؟

دنباله فیبوناچی یکی از دنباله های معروفی است که در دنیای ریاضیات وجود دارد و تقریبا تمامی افرادی که در حوزه ریاضیات فعالیت دارند با این دنبال آشنایی کاملی دارند. این دنبال یک دنبال معروف است که می توانید روابط موجود در آن را به میزان زیادی در طبیعت نیز مشاهده کنید. به عنوان مثال روند تولید مثل گونه خاصی از خرگوش ها از دنباله فیبوناچی پیروی می کند و علاوه براین بسیاری از موارد دیگر در طبیعت نیز از این دنباله پیروی می کنند. نکته جالب توجه این است که نه تنها اعضای این دنباله بلکه نسبت میان اعضای آن نیز از اهمیت بالایی در طبیعت برخوردار است. با توجه به حضور نسبت های مختلف این دنبال در طبیعت کم کم این نسبت ها وارد بازارهای مالی شدند و تحلیل گران متوجه شدند که این نسبت ها در تشخیص نقاط برگشت بازار نیز قابل استفاده هستند و در واقع قیمت ها به این نسبت ها واکنش های شدیدی را از خود نشان می دهند.

فیبوناچی چیست؟

کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

به طور کلی سه نسبت طلایی در فیبوناچی وجود دارد که استفاده از آنها در تحلیل تکنیکال می تواند به شما کمک کند تا نقاط برگشت بازار را شناسایی کرده و علاوه بر این موج شماری های درستی نیز در امواج الیوت و سایر روش های تحلیلی داشته باشید. نسبت های طلایی در فیبوناچی در تحلیل تکنیکال عبارت اند از 38.2 درصد، 50 درصد و 61.8 درصد. البته باید دقت داشته باشید که نسبت های پرکاربرد دیگری نیز مانند 23.6 درصد، 161.8 درصد 423 درصد نیز وجود دارد که متناسب با شرایط می توانید از هر یک از آنها استفاده کنید. یکی از اصلی ترین کاربردهایی که فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارد تشخیص رفتار و جهت حرکت بازار است. شما در 70 درصد مواقع با استفاده از این بازار می توانید به درستی رفتار بازار را شناسایی کنید که 70 درصد برای تحلیلگران بازارهای مالی یک عدد فوق العاده به شمار می آید.

کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

انواع فیبوناچی در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال

فیبوناچی اصلاحی یکی از ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال است که می توان آن را ساده ترین نوع فیبوناچی دانست. این ابزار برای شناسایی نقاط برگشت بازار استفاده می شود و می توان اصلاحات قیمت را به سادگی برای شما محاسبه کند. در واقع این ابزار برای شناسایی انتهای موج نزولی که در انتهای یک موج صعودی بزرگتر قرار گرفته است و همینطور انتهای موج صعودی که در انتهای یک موج نزولی بزرگتر قرار گرفته است، مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از ابزارهای فیبوناچی ابزار فیبوناچی گسترشی است که زمانی استفاده می شود که شما نیاز داشته باشید تا نقاط برگشت بیش از 100 درصد یک موج را شناسایی کنید. این ابزار به شما کمک می کند تا بتوانید حد سودهای خود را شناسایی کنید و در نتیجه معاملات خود را در درست ترین نقطه ممکن به اتمام رسانده و بیشترین سود را از معاملات خود ببرید. فیبوناچی پروجکشن نیز آخرین نوع از انواع ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال است این ابزارها برای تعیین نقاط برگشت بیش از 100 درصد یک موج استفاده می شود با این تفاوت که به جای موج اصلی برای اندازه گیری نقاط برگشت از موج های اصلاحی استفاده می کند.

انواع فیبوناچی در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال

آموزش رسم فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

برای این که بتوانید به درستی از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال استفاده کنید در گام اول شما باید بیاموزید که چگونه از این ابزار استفاده کرده و به اصطلاح فیبوناچی را در صفحه رسم کنید. برای این کار شما باید ابتدا یک روند را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که این روند در چه ابعادی است یا این که در چه تایم فریمی انتخاب شده است. زمانی که شما یک روند صعودی یا نزولی را انتخاب کردید باید روی ابزار فیبوناچی در پلتفرمی که از آن برای تحلیل تکنیکال خود استفاده می کنید، کلیک کنید. حال اگر روندی که انتخاب کرده اید صعودی است کافی است که کف را به سقف متصل کنید و در غیر این صورت باید سقف را به کف متصل کنید. به این ترتیب می توانید نسبت های فیبوناچی را مشاهده کنید که معمولا این امکان برای شما فراهم می شود تا نسبت های جدید را اضافه کرده و یا این که برخی از نسبت ها را از روی صفحه حذف کنید.

آموزش رسم فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

تحلیل زمانی با استفاده از ابزار فیبوناچی

یکی از قابلیت های فوق العاده ای که ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارد این است که به شما امکان تحلیل زمانی را نیز می دهد و شما می توانید با استفاده از آن بهترین نقاط ورود را برای معاملات خود پیدا کنید. در واقع این ابزار امکانی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید نقاط برگشت بازار را بر اساس زمان مشخص کنید. تحلیل زمانی از اهمیت بسیار زیادی در بررسی و تحلیل بازارهای مالی برخوردار است که استفاده از آن برای تحلیلگران حرفه ای می تواند سود بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

تحلیل زمانی با استفاده از ابزار فیبوناچی

پیش بینی بازار با فیبوناچی

در بخش های قبلی اشاره کردیم که یکی از کاربردهایی که فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارد، پیشبینی آینده بازار است. در واقع شما با استفاده از این ابزار می توانید بازار را رفتار شناسی کنید و روندهای حرکتی را به خوبی شناسایی کنید. نکته مهم و قابل توجهی که در خصوص ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال وجود دارد این است که این ابزار نه تنها می تواند انتهای روند ها را به شما نشان دهد بلکه می تواند آینده روندهایی که در حال شروع هستند را نیز برای شما به نمایش بگذارد. پیش بینی آینده بازار با استفاده از این ابزار کمی سخت است و بیشتر از آن که نیازمند تخصص در این زمینه باشد نیازمند این است که شما تجربه خود در زمینه استفاده از ابزار فیبوناچی را افزایش دهید و هر چه بیشتر درباره ی آن اطلاعات کسب کنید .

پیش بینی بازار با فیبوناچی

مزایای استفاده از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

یکی از مهمترین مزایای استفاده از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال این است که شما می توانید از آن در تمامی بازارهای مالی استفاده کنید و مانند برخی از ابزارهای دیگر محدودیتی در استفاده از آن برای شما وجود نخواهد داشت. در واقع در هر بازاری که شما بتوانید چارت و نمودار قیمتی آن را رسم کنید به راحتی می توانید از این ابزار استفاده کرده و نقاط برگشت بازار را شناسایی کنید. مزیت دیگری که درباره این ابزار وجود دارد این است که تقریبا تمامی پلتفرم های تحلیل تکنیکال از آن پشتیبانی می کنند و استفاده کردن از آن نیز برای شما بسیار ساده و راحت است. تجربه در استفاده از ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال از اهمیت بالایی برخوردار است  و در صورتی که شما تجربه کافی در این زمینه داشته باشید هیچ مشکلی در استفاده از این ابزار و افزایش سود معاملات خود نخواهید داشت.

مزایای استفاده از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

صحبت پایانی

ابزار فیبوناچی یکی از مهم ترین ابزارها در تحلیل تکنیکال است که استفاده از آن می تواند مزایای مختلفی را برای شما به همراه داشته باشد. این ابزار دارای انواع مختلفی است که هر یک از انواع مختلف آن در تحلیل تکنیکال کاربردهای خاص خود را دارد. فیبوناچی در تحلیل تکنیکال برای شناسایی نقاط برگشت و تعیین حد سود مورد استفاده قرار می گیرد. امیدواریم مطالعه این مطلب درباره ابزار فیبوناچی برای شما مفید بوده باشد در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با کارشناسان ما در این مورد در ارتباط باشید. 
 


مطالب مرتبط