هر آنچه در رابطه با شاخص دلار یا ایندکس دلار باید بدانید
: :
| مطالب آموزشی | | 6 ماه پیش

هر آنچه در رابطه با شاخص دلار یا ایندکس دلار باید بدانید

شاخص دلار آمریکا در واقع در میان 6 ارز بین المللی دیگر، میزان ارزش دلار را تعیین می نماید. این شاخص که به نام ایندکس دلار نیز شناخته می شود 6 ارز خارجی را زیر مجموعه خود دارد و این میزان شامل 22 کشور می شود. رابطه شاخص دلار در بازار با یورو رابطه معکوس دارد و افرادی که در دنیای ارز ها و بازار جهانی فعالیت می کنند باید به این نکته واقف باشند.

شاخص دلار یا ایندکس دلار چیست؟

احتمالا نام شاخص را از اخبار و یا مقالات مختلف شنیده باشید و یا از زبان کسانی که در کار بورس و یا سهام هستند نام هایی مانند شاخص داو جونز، شاخص نزدک و بسیاری موارد دیگر به گوش شما خورده باشد. سهام کشور آمریکا نیز دارای شاخص می باشد و به دلیل اینکه دلار ارز رایج در بسیاری از کشورها است، برای آن نیز شاخصی را تعیین و مشخص کرده اند.

USDX نماد اختصاری شاخص دلار می باشد. این شاخص در واقع متوسط وزنی هندسی مجموعه ای از ارزهای خارجی دیگر در مقابل دلار آمریکا می باشد. در واقع شاخص ایندکس، نشانه کلی از ارزش سایر ارزها می باشد. در بازار جهانی هر واحد از شاخص دلار برابر با 1000 دلار می باشد. البته 5 دلار نیز به عنوان کمترین و یا کوچکترین میزان مورد معامله قرار می گیرد که به آن یک تیک گفته می شود.

 

تاریخچه شاخص دلار

دلار آمریکا واحد پول رایج در کشور آمریکا است. کنگره در سال 1785 دلار را پول رسمی آمریکا قرار داد. در جریانات انقلاب آن کشور، آمریکایی ها سکه های نقره اسپانیا را که در آن زمان در مکزیک رواج داشت را برای داد و ستد های خود، مورد استفاده قرار دادند.

سکه های دلار نقره ای در اروپا رایج بود و اسپانیایی ها این پول را در مستعمرات خود در آمریکا رواج دادند. رواج این پول تا به آنجا رسید که یکی از قدرتمندترین ارز ها در کشورهای مختلف جهان شد و ارزش آن در سراسر جهان بسیار بالا است و معاملات بین المللی با آن انجام می گیرد. شاخص دلار در سال 1973 عنوان و با ارزشی برابر با 100 واحد در آمریکا و در بازار های خاصی به نام بازار قراردادهای فیوچر در این کشور مورد استفاده قرار گرفت

تاریخچه شاخص دلار

شاخص دلار متشکل از چه ارزهایی است

در این زیر مجموعه 6 ارز خارجی وجود دارد که عبارتند از:

  • EUR یا پوند
  • JPY اختصاری واحد ین
  • CAD دلار کانادا
  • SEK کرون
  • GBP پوند
  • CHF فرانک

نکته جالبی که در این مورد وجود دارد این است که، با توجه به گستره این واحدها، شاخص دلار در واقع 22 کشور را شامل می شود. اما نکته در اینجاست که بسیاری از واحد های دیگر و ارزهای دیگر نیز از شاخص دلار یا همان ایندکس دلار پیروی می کنند و این خود نشان دهنده قدرت دلار آمریکا در جهان است. اما با توجه به یک اندازه نبودن تمام کشورهای قرار گرفته در این مجموعه، باید به هر کدام در زمان محاسبه شاخص دلار، وزن مناسبی که عادلانه نیز باشد، داده شود.

شاخص دلار متشکل از چه ارزهایی است

بزرگترین مجموعه شاخص دلار از کشورها کدام منطقه است 

می توانیم بگوییم که بیشترین تکه از نقشه و کشورهای دنیا که شاخص دلار را تشکیل داده اند، مربوط به 17 کشور می شود که عضو یورو هستند(57.60 درصد)، پس از آن نوبت به ژاپن می رسد که یکی از بزرگترین اقتصادها در جهان به این کشور تعلق دارد و سهم آن 13.60 درصد می باشد.

در این گردونه تنها 4 کشور باقی می ماند که سهم آنها از ایندکس دلار کمتر از 30 درصد می باشد. جالب است بدانید که ایندکس دلار تحت تاثیر مستقیم یورو قرار دارد و نوسانات آن بر دلار تاثیر مستقیم می گذارد

بزرگترین مجموعه شاخص دلار از کشورها کدام منطقه است 

کاربرد شاخص دلار

در میان کشورهای جهان، بیشتر کشورها و همچنین کشورهای در حال توسعه در ردیف شاخص وزنی معاملاتی دلار قرار می گیرند. البته با توجه به بازار جهانی و همچنین توسعه آن، این شاخص دارای بازتاب بهتری در سراسر جهان نسبت به ارزش دلار دارد. بنابراین در مبادلات بر اساس وزن های داده ها که به طور سالانه در نظر گرفته می شوند، استفاده می گردند. حتی می بینیم که در بازارهای جهانی مانند فارکس نیز از آن استفاده می شود.

در واقع بیشتر جفت ارزهایی که پر معامله نیز هستند، شامل دلار آمریکا می شوند. یعنی هر کدام از این جفت ها را مورد معامله قرار دهید، USDX می تواند بهترین چیز باشد. در واقع اینگونه باید توصیف کرد که هر زمان که چشم انداز بازار در آینده به خوبی مشخص نباشد و این نامعلومی بازار شامل دلار آمریکا هم بشود، در آن زمان USDX تصویر بهتر و روشن تری را ارائه می نماید. به گونه ای که در فارکس در این زمان می توانید از USDX به عنوان یک شاخص قدرتمند برای دلار آمریکا استفاده نمایید.

از آنجایی که بیشتر منطقه یورو را شامل می شود، بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که با یورو رابطه عکس دارد. هر زمان USDX حرکات و نوسانات مهمی را از خود نشان دهد، معامله گران در این عرصه واکنش نشان خواهند داد. در واقع این افراد از آن به عنوان شاخص کلیدی برای جهت USD استفاده خواهند کرد. برای فهم بیشتر این مورد به مثالی توجه کنید.

در صورتی که USDX تقویت شده و افزایش پیدا کند و شما در این شرایط در حال معامله EUR\USD باشید، شاهد یک روند نزولی در این نمودار خواهید بود. حال در همین زمان اگر در حال معامله ای از جفت ارزی هستید که ارز پایه آن USD می باشد، در این وضعیت هرگونه افزایش USDX می تواند موجب افزایش در نمودار مورد نظر شود. بنابراین با ارز پایه قرار گرفتن USD هر دو باید در یک جهت حرکت نمایند.

کاربرد شاخص دلار

نوسانات تاریخی در رابطه با این شاخص

در صورتی که می خواهید بازار را تحلیل نمایید، شاخص دلار می تواند بهترین ابزار برای این کار باشد. در این روش ضعف و یا قدرت دلار را در همان لحظه می توانید با توجه به سایر ارز ها و در برابر آنها متوجه شده و بازار را بدین وسیله برای معاملات خود تحلیل می کنید. پس در صورتی که در نمودارها این شاخص نزولی باشد نشان دهنده ضعیف شدن دلار و صعودی بودن آن نشان دهنده قدرت دلار می باشد.

مهمترین اتفاق در این زمینه در سال 1980 بود که ترکیدن حباب کالاها را شاهد بودیم و بعد از 5 سال به دو برابر این زمان رسید. در سال های 85 تا 99 دلار شاهد یک افت در بازار بود و پس از این زمان در سال 2001 مجددا قدرت گرفت و 50 درصد افزایش داشت. البته سیاست هایی که بانک مرکزی کشور آمریکا در پیش گرفته بود باعث شد تا در سال 2008 دلار 72 واحد نزول داشته باشد و بحران جهانی بوجود آمده در همان زمان این عدد را به مرز90 رساند. مدتی در همین وضعیت وجود داشته و دچار رکود شد تا اواخر سال 2014 که مجددا شاهد رشد و روند افزایشی آن بودیم.

نوسانات تاریخی در رابطه با این شاخص

محاسبه ایندکس دلار یا USDX چگونه انجام می شود؟

برای محاسبه USDX نیاز دارید تا طبق یک فرمول عمل نمایید. فرمول محاسباتی ایندکس دلار بر اساس ارزهایی که شامل آن می شود عبارت است از:

۵۰٫۱۴۳۴۸۱۱۲ * ((EUR ^ 0,576) * (JPY ^ 0.136) * (GBP ^ 0.119) *(CAD ^ 0.091) * (SEK ^ 0.042) * (CHF ^ 0.036))

محاسبه ایندکس دلار یا USDX چگونه انجام می شود؟

آیا تحلیل ایندکس دلار اهمیت دارد؟

از آنجایی که دلار به عنوان یک ارز بین المللی مطرح است و بسیاری از کشورها برای انجام معاملات خود از این شاخص استفاده می کنند و از آنجایی که بر سایر کالاهای مورد معامله تاثیر مستقیم دارد، تحلیل و بررسی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

به طور مثال زمانی که دلار با تمام ارز ها برابری می کند در واقع زمانی است که شاخص دلار به عدد 100 رسیده است. در این زمان سبد بانک های مرکزی به سمت دلار روی می آورند و سایر ارزها و همچنین اونس طلا با فشار زیادی برای فروش مواجه می شود. حال در صورت معکوس بودن این روند و کاهش ارزش دلار و شاخص آن، اونس طلا رو به افزایش خواهد رفت.

با بررسی بیشتر بازار و نمودارهای آن، متوجه می شویم که سایر کالاهای اساسی نیز در ارتباط با شاخص دلار بوده و رابطه آنها نسبت به یکدیگر معکوس می باشد. این روند و این ارتباط نوع مبادلات و زمان و میزان خرید و فروش ها در بازار را تعین می کند.

آیا تحلیل ایندکس دلار اهمیت دارد؟

آیا ایندکس دلار را می توان یک ابزار معامله دانست؟

معامله گران در بازار می توانند به سهولت از شاخص دلار برای خرید و فروش استفاده نمایند. این شاخص همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، در بازار فیوچر سالیان سال است که مورد معامله می باشد. این زمان در حدود 20 سال می باشد.

معاملات در بازار از روز دوشنبه تا جمعه انجام می گیرد و از سال 2007 به صورت الکترونیکی انجام شده و می تواند در صورت داشتن اطلاعات لازم یک ابزار معامله خوب و بین المللی باشد.

 

 


برچسب ها

مطالب مرتبط