خط روند چیست و چگونه خط روند را رسم کنیم?
: :


خط روند چیست و چگونه خط روند را رسم کنیم?

00:00 / 00:00


برای مشاهده مابقی ویدئوهای مرتبط با تحلیل تکنیکال  به صورت رایگان کلیک کنید.

| مطالب آموزشی | | 1 سال پیش

خط روند چیست و چگونه خط روند را رسم کنیم?

افراد زیادی در بازار بورس سرمایه گذاری کرده اند و به تحلیل و تصمیم گیری در رابطه با آن می پردازند . خط روند ابزار مهمی است که به کمک تحلیل گر می آید تا بهترین نتایج را برای او فراهم کند.

خط روند را معمولا بر اساس کف یا سقف قیمت رسم می کنند و این گونه غالب قیمت در مسیر مشخص خواهد شد. در نمودار قیمت، با استفاده از خط روند خواهید توانست حمایت و یا مقاومت را مشاهده نمایید. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی در رابطه با خط روند و نحوه ترسیم آن خواهیم پرداخت تا آگاهی کافی برای تحلیل آن را داشته باشید.

 

خط روند

خط روند به مخاطب تصویری واضح از مسیر قیمت خواهد داد و مهمترین ابزاری است که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می شود. با اعمال روند در کف و سقف قیمت، کانال ایجاد می شود و عملکرد قیمت را نمایش می دهد. شرکت های مختلف در بورس چرخش قیمت دارند که با اتصال نقاط این چرخش ها، خط روند ایجاد می شود و نقاطی که به احتمال بالا بازار واکنش می دهد، قابل شناسایی خواهد بود. اگر خطوط روند معتبر باشند  با اطمینان بیشتری می توان به سیگنال هایی که ارسال می کند، اعتماد کرد و تصمیم گیری نمود. این که روند در چه جهتی باشد و چه مدت ادامه داشته باشد، در نتیجه گیری از روند موثر است. حرکت بازار به شکل مواج می باشد و به شکل خطوط راست نیست و انواعی از موج های صعودی و نزولی در آن وجود دارد که سبب می شود بازار روندی خاص را طی کند.
 

خط روند

 رسم خط روند

برای این که بتوانیم خطوط روند را رسم کنیم، حداقل دو نقطه باید داشته باشیم، یعنی در نمودار، حداقل دو کف قیمت و یا دو سقف قیمت مشاهده خواهد شد که از اتصال آن ها خط روند تشکیل می شود. در واقع اگر بالاترین یا پایین‌ ترین قیمت ها را به هم وصل کنید به خط روند خواهیم رسید. برای این کار باید در ابتدا بازه زمانی تعیین کنید که شرایط بازار و شرایط سهامدار در آن تاثیر گذار است . این بازه زمانی می تواند دقیقه ای، روزانه هفتگی و ... باشد، سپس باید روی نمودار قیمت ها را درج کرد که تحلیل ابتدایی را ممکن می کند و صعودی یا نزولی بودن قیمت مشخص خواهد شد. برای رسم در حالت صعودی معیارمان باید کمترین قیمتی باشد که ثبت شده است و سپس نقاط دیگر را وصل کرد، خطی که ایجاد می شود روندی صعودی را نشان می دهد که می گوید بازار برای خرید کردن آماده است، زیرا قیمت های پایین نیز به سمت بالا رشد کرده اند. اگر این روند در حالت نزولی خواسته شود بیشترین قیمت را باید مدنظر قرار داد و نقاط را به هم وصل کرد. این روند نشان می‌دهد در بازه های زمانی متفاوت، قیمت بالا رو به پایین حرکت می کند و موقعیت فروش مناسب تر است.

 

توجه به شمع های قیمتی در رسم خطوط

برای رسم روند سوالی که پیش می آید این است که از کدام ناحیه خطوط روند را رسم کنید که باید گفت دیدگاهی که تحلیلگر دارد و شرایط نمودار در آن تاثیرگذار است و قاعده خاصی وجود ندارد و گاهی تجربه شخصی در آن دخیل است. تنها نکته ای که باید حتما به آن دقت داشت این است که خط ها تقاطع نداشته باشند و از بدنه شمع های قیمتی عبور نکنند.

شمع های قیمتی در رسم خطوط

انواع روند های موجود در بازار

سه نوع روند در بازار وجود دارد که شامل خنثی، صعودی و نزولی می باشد. اگر موج های بالا رونده را در نمودار ببینید و هر قله بالاتر از قله قبلی بود، روند صعودی خواهد بود اما اگر موج ها پایین رونده بودند و هر قله پایین تر از قله قبلی بود، روند نزولی می باشد. وجود حفره ها در یک خط راست که نوسانی افقی دارد نیز نشان از روند خنثی دارد. در روند خنثی  نوسان قیمت ها در دامنه محدودی خواهد بود که به شکل خنثی در میان مدت و درازمدت مشخص می شود و استراتژی مشخصی در مورد آن وجود نخواهد داشت زیرا عرضه و تقاضا در آن برابر است.

روند های موجود در بازار

تحلیل درست از خطوط روند

برای تحلیل درست بهتر است از نمودار هفتگی یا نمودار های  طولانی تر استفاده کرد زیرا هر چه  دوره زمانی خطوط بالاتر باشد، قدرت بیشتری دارند. سپس برای تحلیل بهتر ، دوره زمانی را به صورت پله ای کم کنید. پیدا کردن خطی که تعداد برخوردهایش زیاد است و عبوری از بدنه شمع های قیمتی نداشته است، در تصمیم گیری کمک بهتری می کند، در غیر این صورت خطوط ارزشی برای تحلیل ندارند. برخی نیز برای تحلیل از نمودار روزانه استفاده می کنند و دلیلش را این طور عنوان می کنند که نمودار به طور محض دوره زمانی بلند یا کوتاه ندارد و زمان معقول را می توان پیدا کرد.

تحلیل چند زمانی نیز موجب افزایش اعتبار تحلیل ها و ریسک پایین تحلیل ها می شود. با خطوط روند می توان مسیری که هم اکنون قیمت در پیش گرفته مشخص کرد و عملکرد گذشته کسب و کار را مدنظر قرار نداد. با اعمال خط روند در یک نمودار، تصویری واضح از قیمت خواهید داشت و با اعمال به کف یا سقف قیمت می توان یک کانال ایجاد کرد. هر تحلیل گر نقاط و بازه زمانی متفاوتی می تواند داشته باشد. با داشتن خطوط روند سرعت، مسیر و الگوی قیمت برای تان مشخص خواهد شد و تصمیم و تحلیل درستی خواهید داشت.

تحلیل درست از خطوط روند

تقسیم بندی زمانی روندها

روندی که بیش از شش ماه یا یک سال باشد ، به عنوان روند بلندمدت شناخته خواهد شد. روندی که بیش از یک ماه و تا شش ماه باشد، روند میان مدت  و روندهایی که زمان شان کمتر از یک ماه باشد، روند کوتاه مدت نامگذاری می کنند.  بازه زمانی که مورد استفاده تحلیل گران قرار می گیرد متفاوت است. برخی نوع روزانه یا هفتگی را انتخاب می کنند و برخی بازه های چند دقیقه ای را مدنظر قرار می دهند.

تقسیم بندی زمانی روندها

معامله با استفاده از خطوط روند

دو روش برای معامله با استفاده از خطوط روند وجود دارد . یک سهم تا زمانی صعودی خواهد بود که از خط حمایت دور نشده باشد، چون اگر از این خط عبور کند ممکن است سهم نزولی شود. در صورتی که شکست خط روند کاملا رو به بالا باشد، روندی صعودی خواهیم داشت. به طور کلی وقتی روند مشخصی برای قیمت وجود داشته باشد، خطوط به طور مطلق حمایتی یا مقاومتی هستند. با توجه به این روند، موقعیت خرید زمانی برای معامله گر پیش می آید که  قیمت، خط روندی حمایتی ایجاد کرده باشد و اگر روند مقاومتی بود فرصتی خواهد بود که معامله گر خارج شود. مورد دیگر توجه به شمع های قیمتی است  که اگر موجب شکست شوند و قیمت بسته شده پایین تر و یا بالاتر  شد ، شکل معکوسی از خط روند را خواهیم داشت یعنی بعد از شکستن، خط روندی که نزولی بوده تبدیل به حمایتی می شود و این جا زمانی است که معامله گر تا رسیدن قیمت به خط روند صبر می کند و سپس معامله ای کم ریسک ترتیب می دهد. در معامله  باید خط روندی که دارای حداقل دو یا سه برخورد است، مورد توجه باشد. خط روندی که ایده آل باشد موجب می شود اعتبار و بازدهی معاملات بیشتر شود.

معامله با استفاده از خطوط روند

سنجش اعتبار خطوط روند 

یک خط روند باید بتواند تحلیل و‌ برنامه ریزی که براساس آن خط انجام می‌شود را تضمین کند. برای این که بتوان تصمیم گیری درستی در بورس انجام داد ، روند باید معتبر باشد و اطلاعات درستی بدهد. هر چه دوام این خط برای معامله گر بیشتر باشد و از پایایی بیشتری برخوردار باشد، در گرفتن تصمیمات با اطمینان بیشتری عمل خواهد شد. یک خط روند معتبر موجب تحلیل درستی از بازار و روند آن خواهد شد و ‌تحلیل گر خواهد توانست مقاومت های پیش رو  را بشناسد و به جای تحلیل لحظه ای به سمت تحلیل بلند مدت برود. طولانی بودن خط و شیب آن، دو عامل مهم  در اعتبار خط روند می باشند. با داشتن دو نقطه صعودی یا نزولی بودن مشخص خواهد شد اما برای تحلیل درست حداقل سه نقطه احتیاج خواهد بود.

افزایش یا کاهشی که به خط روند نزدیک تر باشد، نشان از معتبرتر بودن آن دارد و فاصله زیاد نوعی عدم ثبات را نشان می دهد و شکننده بودن را به تحلیل گر گوشزد می نماید. هر چه برخورد ها به خط بیشتر باید هم نشان از اعتبار بالاتر دارد. این که خط در جهت  صعودی یا نزولی ادامه پیدا کند، اعتبار خط را نشان می دهد به طور مثال خط روند یک ساله پایدار بودن را به تحلیل گر نشان می دهد طوری که اگر شکستی به میزان یک ماه داشته باشیم، می توانیم آن را تحولی بدانیم که جزیی بوده است. توجه به شیب یا زاویه نیز مهم است یعنی اگر خطی صعودی داشته باشیم که به مرور زمان شیب آن بیشتر می شود ، استحکام بالای آن را نشان می دهد و معامله گر را تشویق به خرید می کند.

سنجش اعتبار خطوط روند

منظور از شکست خط روند 

زمانی می رسد که روند حمایتی یا مقاومتی به صورت عکس در بیاید و شکست رخ دهد، البته این به معنی تغییر جهت نیست. گاهی سهمی که صعودی است بعد از شکست نیز همچنان صعودی می باشد اما با شیب کمتر یا حتی روندی خنثی پیش می گیرد. پس هم حمایت و هم مقاومت ممکن است دچار شکستگی شوند. حجم معاملات باید بالا باشد تا شکست رخ دهد و این گونه نشان دهد افراد زیادی هستند که این محدوده را به عنوان حمایت یا مقاومت می شناسند. اگر رخ دادن شکست با شکاف قیمتی باشد اعتبار آن بالا خواهد بود و اگر ایجاد شکست با کندلی بزرگ باشد، اعتبار بیشتری خواهد داشت. با توجه به سهم، نسبت خریدار به فروشنده هم باید بالا باشد.

منظور از شکست خط روند

مزایای خطوط روند

یک تحلیلگر برای این که بداند در بازار بورس چه تصمیمی بگیرد و برای خرید و فروش و یا انفعال آماده باشد، از خطوط روند کمک می گیرد. خطوط روند معتبر نوسان قیمت را به اطلاع معامله گر می دهند و نقاط حمایت و مقاومت را مشخص می کنند. همچنین این که قیمت با چه شدتی کاهش یا افزایش داشته است، معلوم می شود. مدت زمانی که قیمت صعودی یا نزولی بوده را نیز می توان مشاهده کرد. با داشتن خطوط روند و این که قیمت کلی بازار چه روندی دارد، نوسانات بازار مشخص خواهد شد.

مزایای خطوط روند


مطالب مرتبط