آموزش تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از 0 تا 100
: :


آموزش تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از 0 تا 100

00:00 / 00:00


برای مشاهده مابقی ویدئوهای آموزش تحلیل تکنیکال  به صورت رایگان کلیک کنید.

| مطالب آموزشی | | 1 سال پیش

آموزش تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از 0 تا 100

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به نوعی با بازارهای مالی مختلف در ارتباط بوده اید حتما تا به حال نام تحلیل تکنیکال را شنیده اید و سوالات زیادی درباره این نوع از تحلیل بازارهای مالی برای شما به وجود آمده است.

این نوع تحلیل شامل تمامی تکنیک هایی است که می توان از آنها برای بررسی نمودارهای قیمتی مختلف استفاده کرد و در نتیجه با استفاده از گذشته نمودار آینده آن را پیشبینی کرد. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یکی از روش های تحلیلی بازار است که از زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و کاربردهای بسیار زیادی برای تحلیل آینده بسیاری از بازارهای مختلف داشت. یکی از ویژگی های این نوع تحلیل این است که شما نیازی به پیگیری اخبار مختلف و به دست آوردن اطلاعات از منابع مختلف نخواهید داشت و تنها با بررسی چارت و نمودار قیمتی بازارهای مالی می توانید اطلاعات مورد نیاز خود برای تحلیل را به دست بیاورید. در این روش تحلیلی شما از اطلاعات گذشته بازار استفاده می کنید تا بتوانید با استفاده از ابزارها و روش های مختلف تحلیل آینده آن را پیشبینی کنید. امروزه ابزارهای مختلفی برای این کار طراحی شده اند که به شما کمک می کنند تا بتوانید به شکل بهتر و راحت تری روند بازار را درک کرده و بتوانید آن را تحلیل کنید. به مجموعه تمامی این فعالیت ها که به منظور بررسی چارت بازار برای پیشبینی آینده صورت می گیرد تحلیل تکنیکال گفته می شود که یکی از بهترین روش های تحلیلی بازارهای مالی است و شما برای فعالیت در بازارهای مختلف مانند بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال به آن نیاز خواهید داشت.

تحلیل تکنیکال چیست

روند شناسی و طرز تشخیص انواع روندها

به طور کلی در بازارهای مالی سه نوع روند مختلف وجود دارد که شما می توانید با استفاده از چارت و نمودار قیمتی هر یک از این سه نوع روند را شناسایی کنید. اگر قصد خرید و سرمایه گذاری روی یک سهم یا ارز را دارید بهترین استراتژی که می توانید برای خرید و فروش آن داشته باشید این است که یک روند صعودی را شناسایی کنید. به بالاترین قیمت در یک محدوده خاص از نمودار قله و به پایین ترین قیمت در همان محدوده کف یا دره گفته می شود. زمانی که قله ها و دره ها در یک روند بالاتر از قله و دره قبلی قرار می گیرند می توان گفت که روند صعودی است و در عکس این حالت می توان گفت که روند نزولی است. حال اگر روند نه نزولی و نه صعودی باشد می توان گفت که بازار بدون روند یا رینج است. شما در روندهای صعودی می توانید در کف ها خریدهای خود را انجام داده و در سقف ها ارزها یا سهام خریداری شده را بفروشید. اندیکاتورهای مختلفی برای تشخیص روند وجود دارند که از جمله آنها می توان به میانگین متحرک و ایچیموکو اشاره کرد.

روند شناسی و طرز تشخیص انواع روندها

خطوط مقاومت و حمایت

یکی از مهم ترین ابزارهایی که در اکثر استراتژی های معاملاتی شما به آنها نیاز دارید خطوط حمایت و مقاومت می باشند که برای شناسایی آنها روش های مختلفی وجود دارد. در طراحی تکنیکال بسیار مهم است که شما بتوانید به خوبی خطوط حمایت و مقاومت چارت را شناسایی کنید تا بتوانید بر اساس آنها نقاطی که ممکن است بازار تغییر فاز داده و از روند صعودی به روند نزولی تبدیل شده یا برعکس از روند نزولی تبدیل به روند صعودی شود را شناسایی کنید. ساده ترین راه برای شناسایی خطوط روند این است که دو قله که در یک سطح قرار دارند یا دو دره که در یک سطح قرار دارند را با استفاده از یک خط به یکدیگر متصل کنید که به آنها خطوط حمایت و مقاومت استاتیک گفته می شود. به این ترتیب می توانید مشاهده کنید که در اکثر مواقع بازار با رسیدن به خطوط واکنش نشان می دهد. علاوه بر این شما می توانید خطوط حمایت و مقاومت داینامیک را با متصل کردن قله ها یا دره هایی که در یک سطح نیستند نیز مشخص کنید.

خطوط مقاومت و حمایت

اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

اندیکاتورها یکی از جذاب ترین ابزارهایی هستند که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای زیادی دارند. پایه ای ترین اندیکاتوری که امروزه کاربردهای بسیار زیادی دارد و بسیاری از اندیکاتورهای دیگر از روی آن طراحی و ساخته شده اند اندیکاتور میانگین متحرک است که میانگین قیمت یک دوره از کندل ها را در اختیار شما قرار می دهد. در واقع اندیکاتورها از فرمول هایی تشکیل شده اند که روی تعدادی از کندل ها اعمال می شوند و یک مقدار را به عنوان خروجی در آن نقطه به نمایش می گذارند. شما معمولا می توانید اطلاعات مختلفی را از طریق اندیکاتورها دریافت کنید و باید بدانید که استفاده از آنها می تواند به شما کمک کند تا یک استراتژی قدرتمند را برای معاملات خود طراحی کنید.

اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

آشنایی با برخی از اندیکاتورهای معروف

اندیکاتورهای EMA و SMA از جمله اندیکاتورهای میانگین متحرک هستند که اندیکاتور SMA میانگین یک تعداد از کندل ها را به صورت ساده به شما ارائه می دهد و اندیکاتور EMA نیز میانگین نمایی را به شما ارائه می دهد که در آن اهمیت کندل های جدید نسبت به کندل های قدیمی بیشتر است. اندیکاتور MACD یکی دیگر از اندیکاتورهای بسیار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال است که شما می توانید سیگنال های مختلفی را برای خرید و فروش و معاملات از آن دریافت کنید. یکی از مهم ترین کاربردهای این اندیکاتور استفاده از آن برای تشخیص واگرایی ها هست که می تواند به شما کمک کند تا انتهای روند ها را به خوبی تشخیص دهید. اندیکاتور ADX یکی دیگر از اندیکاتورهایی است که  اطلاعاتی درباره روندهای چارت را در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از این اندیکاتور شما می توانید قدرت یک روند را تشخیص دهید و متناسب با آن وارد یک معامله شده و یا از معاملات خود خارج شوید. اندیکاتورهای پرکاربرد بسیار زیاد دیگری نیز در این نوع تحلیل مورد استفاده قرار می گیرند که می توانید اطلاعات کاملی درباره آنها را در وب سایت ما به دست بیاورید.

آشنایی با برخی از اندیکاتورهای معروف

کندل شناسی در تحلیل تکنیکال

یکی از مباحث بسیار مهمی که در تحلیل تکنیکال مطرح می شود مبحث کندل شناسی است که در آن شما باید بتوانید رفتار کندل ها را از روی شکل آنها تشخیص دهید و پیشبینی کنید که آیا کندل های بعدی به صورت صعودی یا نزولی خواهند بود؟ به طور کلی یک کندل دارای یک بدنه است که اگر رنگ آن سبز باشد بخش پایینی بدنه به عنوان قیمتی که کندل در آن شروع شده است و قسمت بالایی به عنوان قیمتی که کندل در آن به اتمام رسیده است شناخته می شود که به ترتیب به آنها open و close گفته می شود. در کندل های قرمز و نزولی نیز این موارد به صورت برعکس هستند. هر کندل دارای یک سایه بالا و یک سایه پایین نیز می باشد که طول آنها اهمیت بسیار زیادی در شناسایی رفتار کندل ها دارد.

کندل شناسی در تحلیل تکنیکال

آشنایی با الگوهای کندلی

الگوهای بازگشتی یکی از کاربردی ترین انواع الگوهای کندلی هستند که در تحلیل تکنیکال کاربردهای زیادی دارند و شما در نقاط حمایت و مقاومت می توانید به طور گسترده ای از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال اگر یک کندل دارای بدنه کوچک باشد که در قسمت انتهایی قرار گرفته باشد و سایه بالایی آن بسیار بلند باشد به آن چکش معکوس گفته می شود که در نقاط حمایت قرار می گیرد. همینطور اگر بدنه چنین کندلی در قسمت بالایی قرار داشته باشد و سایه پایینی آن بلند باشد به آن الگوی چکش گفته می شود که این کندل هم در ناحیه حمایتی از اهمیت زیادی برخوردار است. از جمله مهم ترین الگوهای کندلی بازگشتی که باید با آنها آشنا شوید می توان به کندل های ستاره ثاقب و دارآویز اشاره کرد که الگوهای تک کندلی هستند. الگوهای دو کندلی شامل مواردی مانند هارامی، اینگالف صعودی و نزولی می باشند. الگوهای سه کندلی نیز وجود دارند که از جمله آنها می توان به الگوی سه سرباز سفید اشاره کرد.

آشنایی با الگوهای کندلی

آشنایی با اندیکاتور ایچیموکو و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال

اندیکاتور ایچیموکو یکی از کامل ترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال است که به علت امکانات و اطلاعات بسیار زیادی که در اختیار تحلیلگران قرار می دهد می توان آن را به تنهایی یک استراتژی معاملاتی دانست که از قدرت بسیار زیادی نیز برخوردار است. این اندیکاتور توسط یک شخص ژاپنی طراحی شده است که سال ها روی آن کار کرده و داده های مختلفی را با این اندیکاتور امتحان کرده است. بنابراین شما می توانید نسبت به عملکرد آن نهایت اطمینان را داشته باشید. این اندیکاتور از 5 خط تشکیل شده است که به ترتیب عبارت اند از خط های تنکنسن، کیجنسن، چیکو اسپن و سنکو اسپن A و B که سنکو اسپن های A و B ابر کوموی این اندیکاتور را می سازند. کراس کردن خطوط سنکو اسپن A و B و همینطور کراس خط های تکنسن و کیجنسن از جمله رایج ترین استراتژی هایی هستند که با استفاده از این اندیکاتور طراحی می شوند ولی استراتژی ایچیموکو بسیار کامل تر است و شما با یادگیری آن می توانید سود زیادی را در بازارهای مالی به دست بیاورید.

آشنایی با اندیکاتور ایچیموکو و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال

ابزارهای فیبوناچی در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال

دنبال فیبوناچی یکی از معروف ترین دنباله های دنیای ریاضیات است که دارای کاربردهای بسیار زیادی می باشد و بسیاری از نسبت های طبیعت نیز از روی نسبت های جملات مختلف این دنبال گرفته شده اند. کاربردهای بسیار زیاد این دنبال باعث شده است تا از گذشته این دنبال وارد بازارهای مالی و نمودارهای قیمتی نیز شود و تاثیر فوق العاده خود را در این بازارها نیز نشان دهد. با استفاده از نسبت های فیبوناچی شما می توانید به خوبی نقاط برگشت بازار را تشخیص دهید و در مناسب ترین زمان ممکن وارد معاملات خود شوید. یکی دیگر از کاربردهایی که ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارند استفاده از آنها برای تعیین حد سود در معاملات است. این ابزار به شما کمک می کند تا در چرخش های بازار وارد شوید و به خوبی مقدار سودی که به احتمال زیاد به آن دست پیدا خواهید کرد را تعیین کنید. بنابراین یادگیری کار کردن با این ابزار برای تحلیل تکنیکال لازم و ضروری است که شما همین حالا می توانید از طریق سایت ما اقدام به انجام این کار کنید.

ابزارهای فیبوناچی در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال

امواج الیوت

یکی از استراتژی های بسیار جذاب و کارآمدی که امروزه در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد امواج الیوت است که طبق تئوری الیوت طراحی شده است و می توان با استفاده از آن معاملات موفقی را در بازارهای مالی داشت. در این نظریه شما می توانید ساختار امواجی که در بازار وجود دارند را شناسایی کنید و متناسب با آن وارد معاملات خود شوید. طبق نظریه امواج الیوت امواج صعودی از سه موج صعودی و دو موج اصلاحی تشکیل می شوند که در مجموع 5 موج را ایجاد می کنند و سپس با استفاده از یک سه موج عملیات اصلاح نهایی را انجام می دهند. این نظریه بسیار جامع و کامل است و امروزه آن را به عنوان یکی از بهترین و جامع ترین استراتژی های معاملاتی در دنیا می شناسند و بسیاری از معامله گران بزرگ در سراسر دنیا از این روش برای تعیین نقاط ورود و خروج خود استفاده می کنند.

امواج الیوت

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در چیست؟

اگر با انواع روش های تحلیلی بازارهای مالی آشنایی داشته باشید حتما می دانید که تحلیلی بنیادی نیز روشی برای تحلیل بازار است که مانند تحلیل تکنیکال می توان از آن استفاده کرد. در تحلیل بنیادی شما بنیاد و پتانسیل یک سهم یا ارز را برای رشد مورد بررسی قرار می دهید و به این ترتیب مطمئن می شوید که ارزش ذاتی یک سهم بیشتر از ارزشی است که در حال حاضر معامله می شود. بنابراین اقدام به خرید سهم یا ارز مدنظر خود می کنید و منتظر می ماند تا قیمت آن رشد پیدا کند. در تحلیل تکنیکال نیازی به بررسی اخبار و صورت های مالی و مسائل این چنینی نیست و شما می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را از روی نمودار قیمت به دست بیاورید. با این حال توصیه معامله گران بزرگ همواره بر این است که سعی کنید تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار دهید تا بهترین نتایج را از معاملات خود دریافت کنید.

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در چیست؟

صحبت پایانی

تحلیل تکنیکال می تواند یکی از بهترین روش ها برای تحلیل بازار باشد که امکانات و ابزارهای زیادی را برای این کار در اختیار شما قرار می دهد. اگر شما هم علاقه مند به یادگیری تحلیل تکنیکال هستید حتما از خدمات سایت ما در این حوزه بهره مند شوید. 
 


مطالب مرتبط