آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال
: :


آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

00:00 / 00:00


برای مشاهده مابقی ویدئوهای آموزش تحلیل بنیادی  به صورت رایگان کلیک کنید.

| مطالب آموزشی | | 11 ماه پیش

آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

برای تحلیل بورس از یکی از روش ها به نام تحلیل بنیادی می توان استفاده کرد که در آن به بررسی وضعیتی که یک شرکت دارد، می توان پرداخت. با آموزش تحلیل بنیادی به محاسبه ارزش واقعی که یک سهام می تواند داشته باشد، می پردازید. در این مقاله با آموزش تحلیل بنیادی کمک خواهیم کرد، تصمیم گیری های بهتری برای خرید و فروش داشته باشید و موفقیت های بیشتری کسب کنید. با شناخت شرکت های پایدار و سود ده قادر خواهید بود سرمایه خود را در جای درستی  برای سودآوری قرار دهید و گرفتار شرکت های زیان ده نشوید.

آموزش تحلیل بنیادی

با آموزش تحلیل بنیادی تصمیم گیری های تان بهتر خواهد بود و احتمال بالاتری برای دستیابی به  موفقیت خود خواهید داشت .اگر از آن دسته از افرادی هستید که سهمی را خریداری می نمایید و آن را حداقل یک سال نگهداری می کنید، آموزش تحلیل بنیادی را از دست ندهید چون این یک تحلیل بلند مدت است. با تحلیل بنیادی یا فاندامنتال این امکان برایتان فراهم می شود که قیمت هایی که یک سهام در حال حاضر دارد را با ارزش واقعی آن مقایسه کنید و تصمیم گیری مناسب‌تری برای خرید یا فروش سهام داشته باشید. داده های که برای تحلیل بنیادی مورد نیاز است را از سامانه کدال می توانید به دست آورید . در این سامانه اطلاعات مختلفی چون آگهی هایی که مربوط به افزایش سرمایه هر شرکت است، قابل مشاهده می باشد و تقسیم سود شرکت ها را نیز در آن می توانید مشاهده کنید.

 

تاثیرات آموزش تحلیل بنیادی

با آموزش تحلیل بنیادی خواهید توانست بر تمام اطلاعات لازم در مورد یک شرکت دسترسی داشته باشید و این گونه سرمایه گذاری در آن با ریسک کمتری خواهد بود و احتمال موفقیت تان بیشتر می شود. در آموزش تحلیل بنیادی اطلاعاتی در مورد رقبا، محصولات تولیدی، قدرتی که نام تجاری شرکت دارد ، رشد بازار شرکت در آینده، تیم مدیریتی و .... به دست می آورید و تصمیم گیری درستی در رابطه با سرمایه گذاری در این شرکت خواهید گرفت. برای آموزش تحلیل بنیادی باید وقت و انرژی زیادی صرف کنید  تا تمام اطلاعات لازم را در مورد شرکت به دست آورید که برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب خواهد بود. اگر سرمایه گذاری در یک شرکت با دید کوتاه مدت صورت بگیرد نمی توان در رابطه با روند اقتصادی آن در طولانی مدت نظری داد. با آموزش تحلیل بنیادی کمک بسیاری به شرکت هایی که درآمد پایدار و ترازنامه ای قوی دارند، خواهد شد زیرا این گونه سرمایه گذاری بیشتری از جانب افراد مختلف در این شرکت صورت می گیرد. با آموزش تحلیل بنیادی درک سرمایه داران از تجارت بالا خواهد رفت و عواملی که منجر به درآمد و سود در یک شرکت می شوند را بهتر خواهند شناخت. با این درک احتمال سرمایه گذاری در شرکت هایی با ریسک زیاد که زیان ده هستند، کمتر خواهد شد. با استفاده از آموزش تحلیل بنیادی دسته بندی سهام در صنعت مربوطه برایتان مقدور خواهد بود و گام های موثری برای پیشرفت مالی خود خواهید برداشت. آموزش تحلیل بنیادی زمان بر است و باید مراقب بود به کارگیری آن موجب غفلت از شرکت های کوچک نمی شود.

آموزش تحلیل بنیادی

آموزش تحلیل بنیادی با دو رویکرد

برای آموزش تحلیل بنیادی از دو رویکرد می توانید استفاده کنید که شامل بالا به پایین و هم چنین پایین به بالا می باشد. وقتی از کل به جزء می رسیم رویکرد از بالا به پایین خواهد بود که در آن اقتصاد کلان را در ابتدا مورد بررسی قرار می دهند و سپس تحلیل صنایع را انجام می دهند. برای سرمایه گذاری صنعتی که مناسب باشد انتخاب شده و شرکت های مختلف که بین شرکت های برگزیده قرار گرفته اند، بررسی می شوند. در انتها با توجه به بازدهی که هر شرکت دارد و از نظر سرمایه گذاری، بهترین شرکت انتخاب خواهد شد. در رویکرد پایین به بالا عکس روند قبلی عمل کنیم و بعد از بررسی شرکت به بررسی صنعت کلان می پردازیم .

تحلیل بنیادی با دو رویکرد

تجزیه و تحلیل صورت های مالی

با داشتن صورت مالی، جزئیات اطلاعات مالی شرکت مورد نظر قابل مشاهده می شود. جریان وجوه نقد، ترازنامه و سود و زیان نمونه های از صورت های مالی می باشند. تحلیل این بخش بسیار مهم است و باید بدانید که برای تحلیل صورت مالی نیاز به داده های مختلف برآوردی دارید. تخمین زدن سود و زیان و جریانات نقدی در این بخش بسیار مهم هستند.  با محاسبه ترازنامه در پایان هر دوره زمانی می توان دارایی ها، بدهی ها و حقوقی که صاحبان سهم دارند را نشان داد.

تجزیه و تحلیل صورت های مالی

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

با آموزش تحلیل بنیادی قادر به تجزیه و تحلیل نسبت های مالی خواهید بود. این نسبت ها مقادیری هستند که از صورت های مالی به دست می آیند و در رابطه با وضعیت یک شرکت اطلاعاتی مفید ارائه می کنند. با داشتن نسبت های مالی سودآوری، نقدینگی و میزان بازده شرکت را می توان ارزیابی کرد. نسبت سرمایه در گردش یک نسبت مالی است و نشان می دهد که دارایی های جاری شرکت برای پرداخت کردن بدهی های جاری کافی می باشد یا خیر. همچنین در این بخش سود هر سهم را می توانید به دست آورید. این امکان وجود دارد که با نسبت های مالی، مبلغ پرداختی سرمایه گذاران در مقابل هر ریال از سود هر سهم را به دست آورد. با تحلیل نسبت های مالی امکان مقایسه با شرکت های مشابه و یا نسبت های یک شرکت با سال های قبل امکان پذیر می گردد.

تحلیل نسبت های مالی

آشنایی با EPS و مفهوم آن در تحلیل بنیادی 

عبارت EPS در واقع به معنی سود هر سهم است. فردی که اقدام به خریداری سهام شرکت می کند، بخشی از آن واحد تجاری را از آن خود می کند و با توجه به اینکه میزان سهم شما چقدر است و چه تعداد خریداری کرده اید، در مواقعی که شرکت سوددهی داشته باشد، شما هم بخشی از سود را دریافت خواهید کرد. در واقع EPS این مورد را نشان می دهد که شرکت در برابر هر سهمی که دارد، چه مقدار سود ایجاد کرده است و یا اینکه انتظار دارد در آینده در آن ایجاد شود .اگر بخواهیم سود هر سهم را محاسبه کنیم باید درآمدی که شرکت به طور خالص دارد را تقسیم بر تعداد سهام عادی آن در طول سال نماییم.

EPS

افزایش سرمایه چیست

شرکت ها برای افزایش تامین مالی خود از روش های مختلفی استفاده می کنند که یکی از آنها افزایش سرمایه است. با افزایش سرمایه مالی توان به توسعه فعالیت ها پرداخت و گامی موثر برای افزایش قدرت رقابت برداشت. روش های مختلفی برای این که این سرمایه را تامین کرد وجود دارد.  گاهی  برای این که حساب مالی شرکت را بهبود داد و یا آن را اصلاح کرد از افزایش سرمایه استفاده می شود. زمانی که یک شرکت تصمیم می گیرد سرمایه خود را در بورس بیشتر کند اقدام به انتشار تعدادی سهام جدید برای فروش به سهامداران می کند. این گونه مبلغی که برای افزایش سرمایه نیاز است تامین خواهد شد. برای این منظور سهامداران باید با افزایش سرمایه موافقت کنند از این رو پیشنهاد افزایش سرمایه با دلایل کافی از جانب هیئت مدیره به سهامداران ابلاغ می شود. در صورتی که افزایش سرمایه رخ دهد، قیمت سهم نیز تغییر می کند و هر روشی که برای این منظور استفاده می شود روی قیمت اثرات مختلفی خواهد داشت.

برای افزایش راه های مختلفی چون از محل سود انباشته ، از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، صرف سهام با محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران وجود دارد که می توان استفاده نمود.

 

ارزش خالص دارایی یا NAV

ارزش خالص دارایی این مورد را برای ما بازگو می کند که اگر یک شرکت تمام بدهی ها و هزینه هایش را پرداخت کند در نهایت چه مقدار دارایی به ازای هر سهم وجود خواهد داشت. این مفهوم برای سرمایه گذاران بسیار با ارزش است و در واقع نشان دهنده ارزش ذاتی سهام است. ارزش خالص دارایی به عنوان معیاری استاندارد عملکرد شرکت ها و همچنین صندوق های سرمایه گذاری را را مقایسه می کند. برای محاسبه آن نیاز به کل دارایی ها و بدهی های شرکت داریم و با کم کردن بدهی از کل دارایی می توانیم آن را به دست آوریم. اگر بخواهیم به ازای هر سهم ارزش خالص دارایی را حساب کنیم باید بعد از کم کردن بدهی از کل دارایی، آن را بر تعداد واحد سهم تقسیم نماییم.

ارزش گذاری سهام 

ارزش گذاری سهام کمک می کند که ارزش دارایی و سهام مربوط به شرکت ها را محاسبه کنیم و در سرمایه گذاری ها تصمیم گیری کنیم، در‌ واقع هدف از ارزش گذاری این است که از ارزش یک سهم ارزشیابی درستی داشته باشیم. این ارزش گذاری بر اساس دارایی ها، سودآوری شرکت، معیارهای مقایسه ای و جریان های نقدی تنزیلی امکان پذیر است. اگر ارزش گذاری به شکلی اصولی صورت بگیرد باعث می شود منابع سرمایه ای به شکل بهینه ای اختصاص پیدا کنند که برای این منظور باید از روش های علمی که معتبر می باشند استفاده کرد زیرا قیمت های بازار قابل اطمینان نیستند و موجب خطا خواهند شد.

 


برچسب ها

تحلیل بنیادی

مطالب مرتبط