بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟
| مطالب آموزشی | | 11 ماه پیش

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

در دنیای ارزهای دیجیتال چون بیت کوین، بلاک چین نقش مهمی را ایفا می کند. بلاک چین سبب می شود افرادی که خریدار و فروشنده پول های مجاری هستند ارتباط مستقیمی با یکدیگر داشته باشند بدون اینکه به واسطه نیاز باشد. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی درباره بلاک چین و نقش آن در خرید و فروش ارزهای دیجیتالی خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید و معاملاتی امن داشته باشید.

بلاک چین

امروزه افراد زیادی چه تازه کار و چه حرفه ای از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی استفاده می کنند. آگاهی از زیرساخت های این ارزهای دیجیتال مهم است و کمک می کند موفقیت های بیشتری در این راه کسب کنید. ما در دنیای واقعی برای تراکنش های مالی خود به واسطه ای مثل بانک نیاز داریم اما بلاک‌ چین موجب حذف واسطه در تراکنش های مجازی شده است و برای اینکه در این تبادلات و خرید و فروش هایی که اتفاق می افتد، مشکلی رخ ندهد و امنیت حفظ شود، از رمزنگاری استفاده می کند. بلاک‌ چین در یک مرکز داده قرار گرفته است که متمرکز نیست و در کل دنیا پخش است. این برخلاف دنیای واقعی است که در آن موقعیت مشخصی برای سیستم بانکی وجود دارد. بلاک چین نیاز به شخص ثالث را حذف کرده است، از این رو به این مدل تراکنش همتا به همتا می گویند. در صورت داشتن سوال در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال با مشاورین مجموعه تماس برقرار کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

بلاک چین به زبانی ساده تر

هر بلاک چین بلوک های دارد که شامل سه بخش از اطلاعات دیجیتالی هستند. بخش اول آن اطلاعاتی است که در رابطه با تراکنش هایی مثل تاریخ، مبلغ و زمان آخرین بیت کوین خریداری شده می باشد. بخش دوم اطلاعات مربوط به کسانی است که در معاملات شرکت می کنند مثل امضای دیجیتالی. با این امضا به اطلاعات شناسایی دیگری نیاز نخواهید داشت و با امضای دیجیتال که خاص و‌ ویژه است کار را به سرانجام می رسانیم. بخش سوم در رابطه با این موضوع است که هر بلوک اطلاعاتی دارد که متمایز از بلوک های دیگر است، درست مانند اثر انگشت که در هر فرد متفاوت است که به نام هش در هر بلوک ‌ذخیره شده است که موجب تشخیص آن از سایر بلوک ها می شود. با این قابلیت اگر دو معامله با جریان یکسان رخ دهد، کدهای خاص هر بلوک، موجب شناسایی و تشخیص آن ها خواهد شد.

بلاک چین به زبانی ساده تر

بلاک‌ چین چگونه کار می کند؟

تراکنش های بیت کوین می توانند مثال خوبی برای توضیح دادن فعالیت بلاک چین باشند. هر تراکنشی که با این ارز دیجیتال صورت بگیرد، بلاک چین به ذخیره اطلاعات و جزئیات آن خواهد پرداخت. اینگونه امکان کلاهبرداری یعنی معامله ی بیت کوین بیش از دو بار ممکن نخواهد بود. ذخیره داده های جدید در هر بلوک منجر به اضافه شدن آن به بلاک چین خواهد شد و بدین ترتیب بلاک چین زنجیره ای بلند از بلوک های متصل به هم خواهد بود.

نحوه فعالیت بلاک‌ چین

مراحل اضافه شدن بلوک به بلاک چین

برای اینکه بلوک ها به بلاک چین اضافه شوند، در ابتدا یک معامله باید صورت بگیرد و بعد از خرید تایید شود. این تایید به واسطه هزاران رایانه گسترده در دنیا صورت می گیرد. این شبکه رایانه ای به انجام معامله طبق سفارش شما تاکید دارد. معاملات در میان بلوک ها ذخیره می شوند و‌ به دنبال اینکه درستی معاملات تثبیت شد، ثبت اطلاعات در یک بلوک اختصاصی رخ می دهد. اطلاعاتی که مربوط به تراکنش شما است و تراکنش های مشابه بسیاری در کنار هم قرار خواهند گرفت. در نهایت بعد از اینکه معاملات صورت گرفته در هر بلوک تایید شد، کد اختصاصی به نام هش به بلوک داده می شود که موجب اضافه شدن بلوک به بلاک چین خواهد شد.

مراحل اضافه شدن بلوک به بلاک چین

اهمیت بلاکچین در چیست 

کاربردهای این فناوری بسیار زیاد و نامحدود است و در تمام مسائلی که تراکنش پذیر باشند، مثل معاملات پولی مورد استفاده قرار می گیرد. کلاهبرداران در مقابله با بلاکچین ناتوانند و بلاکچین تمام جزئیات صورت گرفته در معاملات را در محلی به نام دفتر کل ذخیره می کند که دسترسی به این جزئیات برای دو طرف معامله امکان پذیر خواهد بود.

اهمیت بلاکچین در چیست

آیا بلاکچین امن هست؟

بلاکچین برای امنیت کاربران روش های مختلفی دارد. اضافه شدن بلوک های جدید همیشه به شکل خطی خواهد بود و ترتیب زمانی دارند. این گونه اضافه شدن بلوک ها همیشه در انتهای آن صورت خواهد گرفت. موقعیتی به نام ارتفاع در هر زنجیره وجود دارد. زمانی که بلوک به انتهای بلاکچین اضافه می شود، دیگر امکان دستکاری و تغییر آن وجود نخواهد داشت زیرا علامت گذاری بلوک بر اساس هش است و با توجه به هش اختصاصی بلوک اضافه شده و هش بلوک قبلی خواهد بود. این هش ها با ساختارهای ریاضی ایجاد می شوند و اطلاعات را به صورت  اعداد و حروف درخواهند آورد. دستکاری و ویرایش کردن این اطلاعات کد هش را تغییر می دهد و یک هکر برای دستکاری اطلاعات تراکنش ضمن اینکه به ویرایش اطلاعات بلوک می پردازد و هش را تغییر می دهد. باید بلوک های بعدی که هش قبلی را ذخیره کرده اند نیز ویرایش کند و این کار را به ترتیب تا آخر ادامه دهد که این کار عملا غیر ممکن است و قدرت محاسباتی فوق العاده ای می خواهد. در نتیجه زمانی که بلوک به بلاکچین اضافه می شود، ویرایش و حذف آن بسیار سخت و غیر ممکن است.

امن بودن بلاکچین

مزایای بلاکچین

بلاک چین برای ذخیره داده های تراکنش بسیار قابل اعتماد و امن است. دقت در زنجیره یکی از مزایای بلاکچین است به این صورت که هزاران رایانه معاملات بلاکچین را انجام می دهند و اینگونه خطای انسانی رخ نمی دهد و دقت کار بالا می رود. اشتباه محاسباتی در یک رایانه سبب خطا در یک نسخه خواهد شد که برای انتقال این خطا باید بیش از پنجاه درصد رایانه ها اشتباه کنند که این اتفاق رخ نخواهد داد. بلاک چین هزینه ها را با حذف شخص ثالث کاهش می دهد و هزینه های معاملاتی آن بسیار محدود است. دیگر مزیت بلاکچین تمرکز زدایی آن است بدین ترتیب که اطلاعات در یک مکان ذخیره نمی شوند و در شبکه ای گسترده از رایانه ها پخش می شود و با اضافه شدن هر بلوک جدید به بلاکچین، برای انعکاس تغییرات، رایانه ها به روز می شوند. با این حجم از گسترش اطلاعات، دستکاری غیرممکن می شود و در صورت ورود هکر تنها یک نسخه مورد خطر واقع می شود و کل شبکه امن خواهد بود. معاملات صورت گرفته در بلاکچین بسیار کارآمد هستند زیرا در تمام ساعات شبانه روز صورت می گیرد و در کمتر از ده دقیقه قادر به انجام معاملات خواهد بود. هر شخصی بدون اینکه جنسیت و قومیت آن مهم باشد قادر به استفاده از بلاکچین خواهد بود. با استفاده از بلاکچین معاملات امن و شفافی خواهید داشت زیرا هر تراکنشی که ثبت می شود بلاکچین باید آن را تایید کند تا بتواند به بلاکچین اضافه شود. نرم افزار اکثر بلاک چین ها متن باز است و مشاهده آن برای هر شخصی ممکن است به طور مثال در رابطه با بیت کوین کاربران می توانند ارزهای رمزنگاری شده را مرور کنند تا از امنیت آن مطمئن شوند. دیگر مزایای بلاکچین معاملات خصوصی آن است بدین معنی که کاربرانی که معامله انجام می دهند اطلاعات شناسایی شان در دسترس سایر افراد نخواهد بود و تنها جزئیات معاملات قابل مشاهده می باشد.

مزایای بلاکچین

معایب و محدودیت های بلاکچین 

واژه های به کار رفته در بلاکچین به دلیل اینکه این پدیده به تازگی ظهور کرده است دشوار می باشد. برای رسیدن بلاکچین به سود کاربران زیادی باید وجود داشته باشند. اگر بیشتر از پنجاه درصد رایانه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند دروغ بگویند به حقیقت تبدیل می شود به همین دلیل استخرهایی که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرند به صورت جمعی نظارت می شوند تا نفوذی در شبکه رخ نداده باشد. اگر چه بلاکچین در هزینه های مربوط به تراکنش کاربران صرفه جویی می کند اما میلیون ها رایانه مورد استفاده در این زمینه هزینه برق و استخراج زیادی در پی خواهد داشت. سرعت ناکارآمد و امکان فعالیت های غیر قانونی از دیگر معایب بلاکچین می باشد.

 

بلاکچین در دسترس همگان

هر شخصی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، برای تراکنش های خود از بلاکچین می تواند استفاده کند. کاهش خطاهای سیستمی، افزایش کیفیت خدمات، امن بودن و ... از جمله مسائلی است که سبب افزایش استقبال از این فناوری شده است. همانطور که شما با رایانه متصل به شبکه بلاکچین نسخه به روز رسانی شده آن را خواهید داشت، میلیون ها نسخه دیگر از همان بلاکچین در دسترس سایر افراد خواهد بود و بدین ترتیب تمام کاربران محتویات آن را خواهند دید. دستکاری اطلاعات در چنین شرایطی بسیار دشوار است زیرا دستکاری این تعداد نسخه غیر قابل انجام می باشد. از سوی دیگر کاربران قابل شناسایی نیستند و تنها امضای دیجیتال و نام کاربران است که قابل مشاهده هستند و این ها سبب شده است افراد زیادی برای استفاده از بلاکچین مشتاق شوند.

 

جمع بندی نهایی

در تراکنش های مجازی، بلاک چین با حذف واسطه مشکلات را کمتر و امنیت را بالاتر برده است. تمام تراکنش ها در بلاک چین ذخیره می شوند و با هر ذخیره سازی یک بلوک به آن اضافه می شود و اینگونه هکر امکان هک کردن نخواهد داشت. با بلاکچین کیفیت خدمات بالا می رود و خطاهای سیستمی کاهش می یابد . این فناوری کاربردهای فراوانی دارد و در معاملات پولی این امکان را به دو طرف معامله می دهد که جزییات را مشاهده کنند.  اطلاعات هر بلوک در بلاکچین همانند اثرانگشت اختصاصی است و موجب شناسایی آن از بلوک های دیگر خواهد شد.

 


مطالب مرتبط