بازار فارکس چیست؟ از 0 تا 100
: :
| مطالب آموزشی | | 1 سال پیش

بازار فارکس چیست؟ از 0 تا 100


احتمالا تاکنون از اطرافيان خود نام فارکس يا بازار فارکس را شنيده ايد و اين سوال برايتان پيش آمده است که فارکس چيست و در بازار فارکس چه چيزي مبادله مي شود. در اين مقاله ما به اين سوال شما پاسخ خواهيم داد و همچنين در مورد انواع تحليل هاي اين بازار مانند تحليل بنيادي و تحليل تکنيکال مطالبي خواهيم گفت.

در اين مقاله به معرفي بروکر در بازار فارکس و اين که کارگزاران چه کسانی هستند و چه وظايفي دارند نيز خواهيم پرداخت. همين طور به توضيح واژگان تخصصي تر در بازار ارز مانند جفت ارزها، ضريب اهرمي و يا لوريج نيز پرداخته خواهد شد. براي آشنايي بيشتر با اين مفاهيم و همگام بودن با فرصت هاي جديد بازارهاي سرمايه اي با ما همراه باشيد.

مقدمه

بازار ارز يا فارکس را مي توان یک بازار جهانی به شکل غیر متمرکز برای تجارت انواع ارز و نرخ گذاري آنها تعریف کرد که در واقع شبيه به فرابورس يا OTC مي باشد. بازار فارکس که براي معامله گري و تبادل ارز شکل گرفته است تمامي زمينه هاي خريد و فروش و مبادله را با نرخ به روز انواع ارز شامل مي شود به همين دليل است که اين بازار را مي توان بزرگترين بازار جهاني و بين المللي از نظر حجم معاملاتي که در آن صورت مي پذير، دانست. بازار بزرگ بعدي پس از فارکس بازار اعتبار است. اساس و پايه معاملات در بازار فارکس خريد و فروش جفت ارزها مي باشند. خريد و فروش جفت ارزها به معني آن است ارز يا پول يک کشور بر طبق ارز يا پول کشور دیگری معامله مي شود.
براي وارد شدن به بازار ارز آشنايي با قوانين و اصطلاحات تخصصي اين بازار ضروري مي باشد. همچنين براي جلوگيري از انواع زيان آشنايي با انواع تحليل تکنيکال و بنيادي توصيه مي شود. در بازار فارکس تمامی بانک‌ها در سراسر دنيا به صورت تجاری يا مرکزی و يا سرمایه‌گذاری مي توانند حضور داشته باشند و همچنين انواع مؤسسات مالی يا شرکت‌ های بزرگ اينترنشنال يا شركت هاي گوناگون مانند بيمه يا شركت هاي فعال در حوزه هاي صادرات و واردات نيز حضور دارند. افراد حقيقي و تاجران نيز همچون اشخاص حقوقي مي توانند در اين بازار به تبادل ارزهاي گوناگوني مانند دلار آمريکا يا يورو يا پوند يا ين و يا ديگر ارزها بپردازند.

تاريخچه فارکس

آغاز به کار و پيدايش بازار فارکس را مي توان پس از پايان جنگ جهاني دوم دانست تمام جهان دچار هرج و مرج شده بود و دولت ها به خصوص دولت های غربي به دنبال راهي براي کنترل اين اوضاع و سامان بخشیدن به آن بودند. پس از طراحي سيستم هاي گوناگون سرانجام ایالات متحده آمريکا که قدرت بيشتري داشت توانست بازار ارز به شکل شناوري آزاد مبدل نمايد كه قيمت ارزهاي گوناگون براساس ميزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. پس از مدتي و با پيشرفت تكنولوژي و كامپيوتر ها تعيين نرخ ارز به شکل منصفانه بسيار راحت تر شد و برنامه هاي بسياري در پلتفرم هاي گوناگون براي اعلام قيمت ارز به صورت لحظه اي و به منظور ساده تر شدن امکان تريد خصوصا براي افراد نوشته شد و موسساتي به منظور ايجاد امکان تريد براي افراد شکل گرفتند که به آنها کارگزاران خرده فروشي فارکس گفته مي شد. کارگزاران فارکس يا سازندگان بازار هستند که خودشان پيشنهاد قيمت مي دهند و آن را تنظيم مي کنند و يا شبكه هاي ارتباطات الکترونيکي مي باشند که از بهترين پيشنهادات قيمتي موسسه هاي گوناگون بازار استفاده مي نمايند. امروزه شبکه فارکس در سراسر جهان توسعه و گسترش بسيار زيادي يافته است و هر فرد در هر جاي جهان مي تواند با استفاده از تحليل بنيادي و تحليل تکنيکال به تريد ارز بپردازد.

 ويژگي هاي بازار فارکس

ويژگي هاي بازار فارکس

بازار فارکس داراي ويژگي هاي منحصر به فردي مي باشد که باعث جذاب شدن آن شده است. اين بازار به صورت 24 ساعته و در 5 روز هفته با دسترسي سريع و آسان در هر گوشه جهان مي باشد. فارکس داراي فرصت هاي معاملاتي بسيار زيادي مي باشد و معاملات در هر دو طرف بازار يعني امکان سود در افزايش و كاهش قيمت فعال مي باشد. در ساز و کار اين بازار امکان مشخص کردن حد سود و زيان در انجام معاملات سفارشي و در غياب افراد وجود دارد و هزينه هاي معاملات بسيار ناچيز است. نقدشوندگي در بازار فارکس بسيار بالا است و نرخ ها داراي حداکثر شفافيت مي باشند. همچنين افراد براي افزايش قدرت معاملات خود مي توانند از لوريج و يا ضريب اهرمي استفاده نمايند. همچنين به لوريج يا ضريب اهرمي بهره يا عوارض يا مالياتي تعلق نمي گيرد. و در کل بازار فارکس داراي انعطاف پذيري بالايي مي باشد.

 خريد و فروش سهام در بازار فارکس چگونه است و مفهوم جفت ارزها چيست؟

معروف ترين جفت ارزها
اما خريد و فروش سهام و ارز در بازار فارکس به چه صورت مي باشد؟ معاملات سهام در بازارهاي بورسي و ارزي مانند بازار فارکس با استفاده از سيستم تجاري CFD انجام مي پذيرد. در واقع در تجارت سهام به صورت CFD به جاي خريد بخشي از مالکيت شرکت ها، افراد بر روي قيمت سهام این شرکت ها گمانه زني هايي مي کنند و از نوسانات قيمت سهام بهره مند مي گردند. در واقع بين افراد و بروکر يا ارائه دهنده خدمات قراردادي در مورد مقدار تفاوت قيمت دارايي هاي معامله شده امضا مي گردد. سپس در صورتي كه اين معاملات منجر به سود شوند بروکر مقدار تفاوت را به افراد پرداخت مي کند و در مقابل در هنگام ضرر اين افراد هستند که بايد تفاوت قيمت را به بروکر پرداخت نمايند. نکته دیگری که بايد به آن توجه داشت آن است که در بازار فارکس معاملات بر پايه جفت ارزها صورت مي پذيرد. جفت ارزها به دو ارز مختلف گفته مي شود که در بازار در برابر یکدیگر معامله می ‌شوند و قیمت هر يک در مقابل ديگري مشخص گردد. ار معروف ترين جفت ارزها در بازار مي توان به دلار و يورو اشاره کرد.

زمان معاملات در بازار فارکس

همان طور که پيش از اين نيز اشاره شد زمان معاملات در بازار فارکس به صورت بيست و چهار ساعته و از روز دوشنبه تا جمعه مي باشد و در روزهاي شنبه و يكشنبه تعطيل مي باشد. از آن جايي که بازار ارز بر پايه خريد و فروش جفت ارزها شکل گرفته است، مهمترين عامل در آن قيمت تمامي ارزهاي گوناگون در داخل آن است و قيمت ارزهاي گوناگون نيز معمولا تابع بانک هاي همان کشور است و با توجه به اختلاف زماني در كشورهاي گوناگون اين بازار بيست و چهار ساعته مي باشد تا قيمت روز ارزها در سراسر جهان قابل مشاهده و در دسترس باشد. اما اين بدين معني نيست که بازار فارکس نقطه شروع و پايان كار ندارد. شروع کار بازار ارز با ساعت استراليا و پايان آن همزمان با بسته شدن بازار نيويورک آمريکا مي باشد. اين بازه زماني شامل زمان فعاليت دو بازار بورسي مهم ديگر يعني بازار انگلستان و ژاپن نيز مي باشد. به وقت ايران نيز بازار فارکس از ساعت 1:30 بامداد هر روز شروع به کار کرده و 24 ساعت بعد پايان مي پذيرد. نکته و زمان مهم ديگر در بازار فارکس زمان مبدا اين بازار است. يك تريدر و يا يک معامله گر در هر نقطه از جهان بايد بداند که زمان مبدا بازار چيست و اين زمان به بروکر ها بستگي دارد.
 

بروکر ها با کارگزارها در بازار فارکس

يک بروکر يا يک کارگزار در بازار فارکس به کسي گفته مي شود که به عنوان واسطه بين خريداران و فروشندگان فعاليت مي نمايد. وظيفه بروکر ثبت معاملات و تعيين کدن هويت و اعتبار فروشندگان و خريداران مي باشد. پس از آن بروکر توسط پلتفرم مخصوص به خود، بين اين خريداران و فروشندگان ارتباط برقرار مي نمايد. فعاليت هر فرد در بازار فارکس و در تجارت سهام به شيوه CFD با انتخاب یک بروکر مناسب و قابل اعتماد آغاز مي گردد. بروکر در فارکس شريک تجاري شما محسوب مي گردد و به همين علت انتخاب بروکر اهميت زيادي دارد و بايد با آگاهي کامل صورت پذيرد. يک بروکر بايد بتواند بهترين معاملات در رابطه با قيمت سهام ارائه نمايد و اين معامله به صورتي باشد كه هزينه هاي آن کمتر و لوريج و ضريب اهرمي آن بالاتر باشد. یک بروکر خوب بايد به شما اجازه دسترسي به بهترين نمودارها و تجزيه و تحليل بنيادي يا تحليل تکنيکال را ارائه نمايد.

وظيفه بروکر چيست؟

 ضريب اهرمي يا لوريج چيست؟

يكي از امکانات بازار فارکس لوریج يا ضريب اهرمي مي باشد که این امکان را به سرمايه گذار مي دهد تا با سرمايه اي بيشتر از سرمايه واقعي خود به انجام معاملات بپردازد. اين مقدار بيشتر گاهي به اندازه چندين برابر سرمايه اصلي نيز مي باشد. اما نکته اي که بايد بسيار با آن توجه داشت اين است که لوريج يا ضريب اهرمي همان گونه که مي تواند رسيدن به سود بيشتر با مقدار سرمايه واقعي کمتر را ميسر كند، مي تواند ضرر را نيز چند برابر کرده و مي تواند باعث به وجود آمدن زيان بسيار زياد در مقدار سرمايه اصلي گردد و آن را از بين ببرد. از اين رو سرمايه گذاري که قصد فعاليت در اين بازار را دارد بايد بداند که نياز به آموختن انواع تحليل بنيادي و تحليل تکنيکال دارد و بايد مفاهيمي همچون ضريب اهرمي و لوريج و يا جفت ارزها به خوبي آشنا باشد و براي خود و معامله در بازار استراتژي مناسب و اطمينان بخشي اتخاذ نمائيد. در اين صورت فرد مي توان با پذيرفتن ريسك هاي بازار ارز به فعاليت پرداخته و در دراز مدت به سود خوبي دست پيدا کند. متخصصين با استفاده از تجربيات خود معمولا ضريب اهرمي يا لوريج را پيشنهاد مي کنند که اين مقدار براي حساب هاي استاندارد 100 و براي حساب هاي کوچکتر مقدار لوريج يا ضريب اهرمي برابر با 200 مي باشد.
 

رويكرد هاي تحليلي فارکس مانند تحليل بنيادي و تحليل تکنيکال

لزوم دانستن انواع تحليل ها در بازار عرض بر کسي پوشيده نيست. زيرا وارد شدن و انجام معاملات بدون آشنايي با تحليل ها منجر به ضرر هاي بسيار زيادي خواهد شد. دو تحليل اصلي که در معاملات در بازار فارکس بسيار مهم هستند، تحليل تکنيکال و تحليل بنيادي مي باشند. تحليل تکنيکال چارچوبي است که معامله گران با بررسي روندها  و قيمت هاي پيشين يک سهم با استفاده از نمودارها و با استفاده از الگوهاي به دست آمده از اين روند ها به پيش بيني قيمت ها و انجام معامله مي پردازند. اما تحليل بنيادي تحليلي بر اساس انواع داده ها و خبرهاي اقتصادي و سياسي و اجتماعي است که احتمال دارد بر روي قيمت ها اثر گذار باشد. همچنين عامل مهم در تحليل بنيادي ميزان عرضه و تقاضا است و در واقع در تحليل بنيادي عواملي که بر ميزان عرضه و تقاضا اثر ميگذارند، بررسي مي شوند. شايد در ابتدا تحليل تکنيکال و تحليل بنيادي بسيار مشکل و تخصصي به نظر برسند و افراد مبتدي تصور کنند هرگز قادر نخواهند بود که دست به چنين تحليل هايي بزنند. اما بايد بدانيد که انجام تحليل تکنيکال و تحليل بنيادي غير ممکن نيست و يادگيري اصول و تمرين مي توان به يک تحليلگر در بازار فارکس تبديل شد. 
 


مطالب مرتبط