اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره توکن NFT
: :
| مطالب آموزشی | | 2 ماه پیش

اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره توکن NFT

 توکن NFT را توکنی غیر قابل معاوضه می دانند که تکنولوژی استفاده شده در آن بلاک چین است که نمی توان آن را تقسیم کرد و برای خرید آن نیز باید کل آن را خریداری نمایید. این توکن با رمزارزهایی مثل اتر و بیت کوین تفاوت دارد. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی در رابطه با توکن NFT و خصوصیات آن خواهیم پرداخت تا با مزایا و معایبی که دارد آشنا شوید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

توکن NFT 

توکن NFT  در صنایع مختلف کاربرد دارد البته حوزه گیمینگ و همچنین کلکسیون دیجیتال بیشترین استفاده را از آن دارند. ساخت توکن NFT بر بستر اتریوم و بر اساس استاندارد ERC-721  می باشد. این توکن در سال 2021 توسعه خود را بر بلاک چین هایی مثل پروتکل BEP-721 بایننس اسمارت چین شروع کرده است. در ادامه به مقایسه این توکن با توکن های قابل معاوضه خواهیم پرداخت و مزایای آن را بر خواهیم شمرد. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه توکن NFT با شماره تماس های موجود در سایت می توانید تماس برقرار کنید و راهنمایی های لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت نمایید.

 

منظور از غیر قابل تعویض بودن توکن NFT 

دارایی ها به دو صورت قابل تعویض و غیر قابل تعویض وجود دارند. توکن NFT غیر قابل تعویض است که برای روشن شدن معنی آن به ذکر مثالی می پردازیم. شرایطی را در نظر بگیرید که شما به دوست خود یک ساعت قدیمی که برایتان با ارزش است را قرض می دهید. دوست شما نمی تواند ساعت دیگری که حتی ظاهرش شبیه ساعت ساعت شما است، پس بدهد بلکه وظیفه دارد همان ساعت قدیمی را پس بدهد، چون این یک مورد خاص برای شما می باشد. اما اگر به دوست خود پول قرض بدهید لازم نیست که دقیقا همان اسکناس هایی که به او داده اید به شما پس بدهد، چون هم غیر ممکن است هم ارزش اسکناس ها یکی است و لازم نیست دقیقا همان اسکناس ها را پس دهد.

مفهوم قابل معاوضه یا مثلی بودن

اگر بتوان یک دارایی را بدون کاهش یافتن قیمتش با یک دارایی دیگر که مشابه است، معاوضه کرد یعنی این دارایی قابل معاوضه می باشد. این ویژگی ارزش یا قابل تقسیم بودن یک سرمایه را مشخص خواهد کرد. برای مثال برای پس دادن یک اسکناس ده دلاری به کسی که از او این پول را قرض گرفته اید، اسکناس های دیگری را به او می توانید پس بدهید و لازم نیست همان اسکناس ها را پس بدهید.

بهای توکن های قابل معاوضه ثابت است و قابل معامله شدن هستند. یک بیت کوین در حوزه رمز ارز ارزشی مشابه بیت کوین دیگر دارد و صاحب یا تاریخچه اش تغییری در ارزشش ایجاد نمی کند. در حالی که قیمت توکن NFT با توکن های NFT دیگر متفاوت است. یکتا بودنشان با توجه به خصوصیات فردی است و مانند آثار هنری یا سنگ های قیمتی قابل معاوضه نخواهند بود.

مفهوم قابل معاوضه یا مثلی بودن

تفاوت توکن های غیر قابل معاوضه و قابل معاوضه

توکن NFT یک ارز دیجیتال است که در چند مورد تفاوت های با ارزهای دیجیتال دیگر دارد. توکن NFT  قابل تقسیم نیست یعنی برای خرید باید همه آن را خریداری کنید و این طور نیست که  بخشی از آن را بتوانید خریداری کنید، در حالی که در انواع قابل تعویض با توجه به سرمایه ای که در نظر گرفته اید، قادر به خرید نصف و یا هر مقداری از ارزهای دیجیتال خواهید بود. این ارزها نظیر ندارند به طور مثال مجسمه سازی که  با تبدیل اولین مجسمه اش به توکن قصد فروش آن را می کند، باعث می شود توکن نیز ارزشی که اولین مجسمه دارد را کسب کند و منحصر به فرد شود.

توکن های غیر قابل معاوضه و قابل معاوضه

خصوصیات توکن NFT و نحوه ساخت آن

یکی از خصوصیاتی که سبب شده است توکن NFT  با ارزش شود، کمیاب بودن آنها است. توسعه دهندگان توکن های NFT هرچقدر بخواهند می توانند آنها را بسازند اما برای اینکه آنها را نادر کنند تعداد محدودی از آنها را می سازند. توکن NFT  قابل تقسیم به توکن های کوچک تر نیست و باید کل آن را خریداری کنید و یا اینکه کلا از خریدش منصرف  شوید. مهمترین خصوصیت توکن NFT یکتا بودنش است. زبانه ای از اطلاعات ثابت را در این توکن ها خواهیم داشت که به ثبت یکتا بودن آنها خواهد پرداخت که گواهی از اصالت خواهد بود. 

خرید و فروش توکن NFT در بازارهای خاصی صورت می گیرد که بر خلاف توکن های قابل معاوضه است و با توجه به منحصر به فرد بودنشان ارزش گذاری خواهند شد. تکنولوژی توکن های NFT مبتنی بر بلاک چین است که سبب اطمینان از اصالت آن خواهد شد. توکن NFT حافظ حق مالکیت است که اشاره آن به استفاده از پلتفرم های نامتمرکز است که در آن مالک قادر به تغییر داده پس از ثبت نخواهد بود. برای ساخت آن نیز باید روی گزینه Create کلیک کنید و بعد از هدایت شدن به صفحه باید مشخص کنید یک توکن از اثر خود می خواهید بسازید یا تعداد بیشتری از آن را می خواهید ایجاد کنید. تصویر یا اثری که قصد دارید به NFT تبدیل کنید را با گزینه Choose File  می توانید انتخاب و بارگذاری کنید.

تاریخچه توکن های NFT

در رابطه با تاریخچه این توکن ها می توان گفت که شروع آنها از سال ۲۰۱۲ بوده است که در آن کوین های رنگی به قیمت ۱ ساتوشی در بلاک چین بیت کوین به فروش می رسیدند و ایده اصلی این بود که برای سهام کمپانی، کوپن ها و آیتم های قابل جمع آوری دیجیتال از این بلاک چین استفاده شود. بهترین سالی که این توکن ها رشد کردند سال ۲۰۱۷ بود. در دنیای امروزی از این توکن ها برای فروش هنر خود می توانید استفاده کنید و به راحتی با بازی کردن پول دربیاورید. حتی این امکان وجود دارد که در دنیای دیجیتال برای دارایی های خود سند مالکیت بزنید.

تاریخچه توکن های NFT

کاربرد توکن های NFT و معرفی بهترین آنها

از جمله کاربردهای توکن های NFT می توان به کلکسیونر اشاره کرد و با تبدیل وسیله قدیمی به توکن های NFT می توان آن را به فروش رساند. یک کلکسیونر می تواند برای به دست آوردن حق مالکیت یک وسیله به خرید توکن بپردازد. گاهی علاوه بر توکن، کالای اصلی نیز در طی معامله ارسال می شود. در بازی های رایانه ای نیز خرید و فروش اقلام بازی با استفاده از توکن های غیر قابل معاوضه امکان پذیر است. خرید خانه، لباس، ویلا و ... با توکن های NFT خیلی راحت صورت می گیرد. از جمله بهترین توکن های NFT  به Everydays، کریپتوپانک و Crossroad می توان اشاره کرد.

 

خرید و فروش فروش توکن های غیر قابل معاوضه

خرید و فروش توکن NFT نیاز به علم خاصی در رابطه با ارزهای دیجیتال ندارد. اگر اثر هنری یا مورد خاصی وجود دارد که خریدار دارد،  توکن های NFT را می توانید بسازید و به فروش آن بپردازید. برای خرید توکن های NFT نیز از طریق فروشگاه هایی که برای این منظور اقدام می کنند، اقدام کنید و روی توکنی که مد نظر دارید کلیک کنید و با زدن گزینه Buy خرید را نهایی کنید. برای قیمت پیشنهادی نیز روی گزینه Place a bid می توانید کلیک نمایید. توکن های NFT از طریق انجام بازی نیز قابل خریداری است. برای خرید و فروش توکن های غیر قابل معاوضه نیاز به کیف پول هایی دارید که از اتریوم پشتیبانی کنند و به فروشگاه هایی که توکن را به فروش می رسانند، بتوانند متصل شوند. برای خرید توکن های NFT و آشنایی با بهترین کیف پول ها در این رابطه با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید.

خرید و فروش فروش توکن های غیر قابل معاوضه

مزایا و معایب توکن های غیر قابل معاوضه

از جمله مزایای توکن های NFT این است که تخریب ناپذیر است و آنها را نمی توان از بین برد. دلیل این امر ذخیره توکن های NFT روی بلاک چین است که به کمک قراردادهای هوشمند صورت گرفته است و برای مالک نیز این خصوصیت وجود دارد. ذخیره توکن های NFT روی بلاک چین سبب می شود بتوان به ردیابی خالق اصلی پرداخت، این گونه اصالتش تایید می شود و مشخص می شود که جعلی نیست. جا به جایی پول های زیاد در بازار NFT سبب بحث هایی شده است و تاثیری که بر محیط زیست دارند، بحث برانگیز شده است. در واقع یکی از معایب توکن های NFT این است که مصرف انرژی آن بسیار زیاد است و فعالان محیط زیست نگران این موضوع شده اند زیرا میزان کربن زیادی برای تولید NFT نیاز می باشد. البته امکان اینکه NFT هایی تولید شود که کربن کمتری نیاز داشته باشند وجود دارد اما به طور کلی شکل تولید آنها مشکلاتی دارد. بیت کوین و یا اتریوم انرژی زیادی مصرف می کنند که امنیت کاربرانشان را حفظ کنند، از این رو است که تولید توکن های NFT در رابطه با انرژی بالایی که مصرف می کنند با مشکلات و بحث هایی رو به رو شده است.

مزایا و معایب توکن های غیر قابل معاوضه

سخن پایانی 

توکن های NFT به تازگی وارد بازارهای دیجیتال شده اند و صحبت در مورد آینده آنها به سادگی نیست. اگر می خواهید به  خرید و فروش این توکن بپردازید، بهتر است اطلاعات خود را کامل کنید و تمام سرمایه خود را برای آن اختصاص ندهید. ورود آگاهانه و همراه با مشورت افراد متخصص، کمک زیادی به موفقیت شما در این راه خواهد کرد. بهتر است با مزایا و معایب آن به طور کامل آشنا شوید و به انتخاب بهترین توکن های غیر معاوضه بپردازید. این توکن مزایای زیادی دارد که در صورت استفاده درست برای کاربر با سود همراه خواهد بود.

سخن پایانی


برچسب ها

بلک چین

مطالب مرتبط