استیبل کوین یا ارز پایدار چیست؟


استیبل کوین یا ارز پایدار چیست؟

00:00 / 00:00


| مطالب آموزشی | | 2 ماه پیش

استیبل کوین یا ارز پایدار چیست؟

یکی از ارزهای دیجیتال که ساختار آن با ارزهای دیگر متفاوت است، استیبل کوین می باشد. طراحی Stablecoin بدین منظور بوده است که نوسانات قیمت را کاهش دهد و بتوان از آن برای مبادلات و ذخیره کردن ارزش استفاده کرد.  در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی درباره Stablecoin و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید و با چگونگی کار کردن با آن آشنا شوید.

سرفصل های این مقاله

استیبل کوین
تاریخچه استیبل کوین
نحوه کار با استیبل کوین
کسب درآمد با ارزهای پایدار
مزایای ارز دیجیتال Stablecoin
معایب ارز دیجیتال Stablecoin 
لیست ارز پایدار استیبل
بهترین های Stablecoin
کاربردهای ارز پایدار
سخن آخر

استیبل کوین

در سال های اخیر ارزهای دیجیتال رشد زیادی داشته اند و هر روز شاهد این هستیم که یک ارز دیجیتال جدید ظهور می کند. این ارزها نوسان بالاتری نسبت به پول دارند. استیبل کوین ارزی دیجیتال است که قصد آن به حداقل رساندن نوسان می‌ باشد. دارایی ثابت چیزی است که Stablecoin به آن وابسته است. این دارایی ثابت ممکن است طلا و یا ارز فیزیکی باشد. البته این دارایی می تواند چیزی باشد که قابل قیمت گذاشتن باشد و توافق کلی در رابطه با آن وجود داشته باشد. سازنده Stablecoin یک فرد نیست بلکه ساخت آن زیر نظر یک شرکت بزرگ است. صرافی ها برای اینکه باعث شوند کاربران مبادلات مالی راحتی داشته باشند و شرایط مناسبی برای آنها فراهم کنند، از این امکانات استفاده می کنند. مراجع اصلی که ساخت این ارزها را بر عهده دارند، بانک های بزرگ و هم چنین نهادهای مالی هستند که به دولت وابسته می باشند.

 

تاریخچه استیبل کوین

هر Stablecoin از تاریخچه ای خاص برخوردار است اما عمر آنها کوتاه است و مربوط به قرن جدید هستند. بزرگترین استیبل کوینی که تاکنون شناخته شده است، تتر می باشد که راه اندازی آن در سال دو هزار و چهارده با نام ریل کوین بوده است. تتر نامی است که بعدها به خود گرفته و از آن به عنوان یک رمز ارز مشهور یاد می کنند. ارزش تتر در حال حاضر در جهان به عنوان چهارمین رمز ارز است. تاریخ های اصلی که کوین در آنها ایجاد شده است، دو هزار و هفده و دو هزار و هجده می باشد. بسیاری از کوین هایی که امروزه از آنها استفاده می شود، در این سالها برای مبادلات ارزی استفاده شده اند.

تاریخچه استیبل کوین

نحوه کار با استیبل کوین

سیستم کاری هر Stablecoin خاص می باشد اما در کل ساختار واحدی دارند که پیروی از آن در دستور کارشان قرار دارد. در بیشتر موارد ارزش کوین و دلار ۱ به ۱ می باشد به همین دلیل وقتی رمز ارزهای دیگر و کالاها دچار نوسانات شدید می شوند، امکان استفاده از مکانیزمی که این استیبل کوین ها دارند، خواهد بود. برای کنترل عرضه و تقاضا در کوین مکانیزمی خاص وجود دارد  که در آن به بازار اجازه عرضه بالا و تقاضای انباشته را نمی دهد و این گونه کنترل قیمت رخ خواهد داد. اگر این ارز پشتوانه فیزیکی داشته باشد، قابل فهم و با ثبات خواهد بود. این نوع استیبل بیشترین تراکنش مالی را دارد و توانسته پرکاربردترین نوع آن باشد. در صورتی که توسط کالا پشتیبانی شود، پشتوانه ای قابل لمس مثل طلا خواهند داشت و قیمت نسبتا پایداری دارند. اگر توسط ارزهای دیجیتالی دیگری پشتیبانی شود، عرضه آن ریسک کمتری خواهد داشت و شفاف و کارآمد خواهد بود. در این نوع از Stablecoin نیازی نیست که برای کنترل کردن تراکنش، حسابرسی بیرونی انجام دهید و به جای یک ارز، چندین ارز پشتیبانی را انجام می دهند. اگر استیبل کوین بدون پشتوانه باشد حالت غیر متمرکز و پایداری خواهد داشت. در این نوع از استیبل کوین هر چه تقاضا بیشتر شود، عرضه آن نیز بیشتر می شود تا در نهایت منجر به پایدار شدن قیمت گردد.

نحوه کار با استیبل کوین

 

مانند ارزهای دیجیتالی دیگر از Stablecoin به کسب درآمد می توان پرداخت. برای این منظور در بازارهای جهانی و معاملات خرید و فروش مستقیم آنها امکان پذیر است. کاربران برای کسب درآمد از نوسان های ایجاد شده در رمز ارز می توانند استفاده کنند. این ارز نوسان کمی دارد و ‌قیمت آنها پایدار است، از این رو برای خرید و فروش‌ها آنها باید دید بلند مدتی داشته باشید. راه دومی که در استیبل کوین سبب درآمد بالا می شود، استخراج آنها می باشد. در سیستم هر Stablecoin اعطای وام را خواهیم داشت و به کسب درآمد می توانید بپردازید.

کسب درآمد با ارزهای پایدار

 

مزایای استیبل کوین بسیار زیاد است و سبب جذب طرفداران زیادی شده است. این ارز ساده است یعنی ساختاری دارد که به راحتی می توان آن را درک نمود. با وجود این ارز، دارایی با ثباتی خواهیم داشت زیرا پشتیبانی از آن توسط دولت و اقتصاد کشور صورت می گیرد در نتیجه این تضمین وجود دارد که قیمت ها دچار نوسانات زیادی نشوند. برای کاربران معمولی، Stablecoin با دارا بودن پشتوانه فیزیکی یک ارز دیجیتال قابل اعتماد خواهد بود. هزینه تراکنش آن پایین است.  با استفاده از این ارز دیجیتال  دارایی های خود را به شکل دیجیتال می توانید منتقل کنید. فناوری بلاک چین را در این سیستم خواهید دید که موجب شفافیت و امنیت خواهد شد و‌ امکان پیگیری کردن را فراهم می کند. این ارز دیجیتال با پشتوانه دارایی از ثبات برخوردار است. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه Stablecoin و استفاده از آن با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت نمایید.

مزایای ارز دیجیتال Stablecoin

معایب ارز دیجیتال Stablecoin 

ارز دیجیتال Stablecoin ضمن داشتن مزایا از معایبی نیز برخوردار است که آگاهی از آنها لازم خواهد بود. یکی از این معایب، متمرکز بودن آنها است. اگر ساختاری متمرکز باشد امکان آسیب پذیری آن بیشتر است و ریسک هایی مانند رکود اقتصادی، ورشکستگی نهاد مرکزی و ... خواهد داشت. در رابطه با این ارز دیجیتال باید به نهاد مرکزی اطمینان داشته باشید و برای اینکه اعتبار حساب هایتان تایید شود، حسابرسی خارجی نیاز خواهید داشت. این تکنولوژی تازه پا به عرصه گذاشته است از این رو آموزش آن به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. در سرمایه گذاری ها بازده کمی وجود دارد که ممکن است عده ای از سرمایه گذاران به دنبال سود مالی بیشتر، از آن خارج شوند. 

لیست ارز پایدار استیبل

انواع استیل کوین با پشتوانه ارز فیزیکی، پشتوانه کالا، کریپتوکارنسی و بدون پشتوانه وجود خواهد دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. استیبل کوین دای-TUSD  - USDN- USDC، تتر PAX Standard  ، StableUSD و .... از جمله استیبل کوین هایی هستند که استفاده می شوند. استیبل کوین اهمیت زیادی پیدا کرده است زیرا ارزی مثل بیت کوین به دلیل نوسان قیمت دیگر آن پذیرش جهانی را ندارد. مردم ارزی را می خواهند که ثبات داشته باشد و ارزش آن پایدار باشد،  اینگونه رواج زیادی می تواند پیدا کند. علت اصلی عرضه استیبل کوین نیز همین عامل است که یک ثبات ایجاد کند و مردم برای پرداخت های روزانه نگرانی نداشته باشند. 

لیست ارز پایدار استیبل

 

استیل کوین ها هر روز رشد می کنند و نمونه‌هایی جدید از آن ها روانه بازار می شود. یک سری از استیبل کوین ها در سال دو هزار و بیست که در بین کاربران رشد خوبی داشته‌اند شامل تتر با پشتوانه دلار آمریکا، یو اس دی کوین با پشتوانه دلار آمریکا، لیبرا ارز دیجیتال فیس بوک با پشتوانه‌ ارزهای فیات ترو،  یو اس دی با پشتوانه دلار آمریکا، دیا با پشتوانه طلا، پکس با پشتوانه دلار آمریکا صادر شده از اداره خدمات مالی ایالت نیویورک آمریکا-MakerDAO با پشتوانه رمز ارز اتریوم و دلار جمینی خواهند بود که از جمله معروف ترین استیبل کوین ها هستند. در هر یک از انواع استیبل کوین نوعی پرکاربرد و معروف وجود دارد که مزایای بهتری نسبت به سایرین دارد. با توجه به هدفتان از داشتن Stablecoin و مزایایی که برای هر یک وجود دارد، بهترین را انتخاب خواهید کرد.

بهترین های Stablecoin

کاربردهای ارز پایدار

از استیبل کوین برای خرید و فروش های روزمره می توان استفاده نمود. از آنجا که این ارز قادر به کنترل نوسان می باشد،  از نظر ساختاری شبیه به ارز فیات است و دارای مزیت های کریپتوکارنسی ها نیز می باشد. پرداخت های هوشمند دیگر کاربرد استیبل کوین می باشند و در قراردادهای هوشمند نیز کاربرد خواهند داشت. شرکت ها با داشتن Stablecoin می توانند سیستم خود را به گونه ای تنظیم کنند که حقوق کارمندان به شکلی هوشمند و خودکار از هر گوشه جهان قابل انجام باشد. نقل و انتقالات مالی با وجود استیبل کوین سرعت بیشتری به خود می گیرند و جایگزین خوبی برای سیستم های گردش مالی که کند هستند، خواهند بود. با وجود این ارز دیجیتال پول زیادی را در هر کجای دنیا می توانید گردش دهید. علاوه بر دادوستدهای روزانه، با وجود استیبل کوین می توانید سرمایه ‌گذاری نیز داشته باشید که کاربران زیادی برای این منظور اقدام کرده ‌اند.

کاربردهای ارز پایدار

سخن آخر

در بین ارزهای دیجیتال فراوانی که پا به عرصه گذاشته اند، استیبل کوین نیز حرف هایی برای گفتن دارد. با مطالعه مزایا و معایبی که این ارز دیجیتال دارد و نیاز خود از داشتن این ارزها، می توانید بهترین آنها را برای مبادلات خود انتخاب کنید. نمونه های در حال رشد و جدید زیادی از Stablecoin وجود دارد که کاربران نسبت به آن استقبال نشان داده‌اند. برای بسیاری از امور روزمره و حتی سرمایه گذاری می توانید این نمونه ‌ها را تهیه نمایید و معاملات سریع و در عین حال ایمنی را تجربه کنید.

 


برچسب ها

ارز دیجیتال

مطالب مرتبط