ارز یا پول فیات چیست؟
: :
| مطالب آموزشی | | 5 ماه پیش

ارز یا پول فیات چیست؟

ارز فیات پشتوانه دولتی دارد و در واقع ارز دولتی یک کشور است. این ارز پشتوانه فیزیکی که می تواند طلا و نقره باشد را ندارد و دولتی که آن را صادر کرده است، همان پشتوانه او خواهد بود. ثبات دولت و عرضه و تقاضا ارزش این پول را مشخص خواهد کرد، یعنی دولت صادر کننده فیات و توافقی که طرفین تراکنش بر سر ارزش آن می کنند در ارزش گذاری آن تاثیر دارند. باید بدانید کالاهای فیزیکی مثل پول هیچ تاثیری بر ارزش آن ندارند. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره ارز فیات و مزایای آن خواهیم پرداخت تا آگاهی کافی در مورد این پول داشته باشید و تفاوت آن با دیگر ارزهای دیجیتال را بشناسید.

ارز فیات 

ارز یا پول فیات شامل ارزهای کاغذی مدرنی چون یورو، دلار آمریکا و ... خواهد بود. ریشه فیات به زبان لاتین است و بدین معنی است که «باید بشود». ارز فیات سبب می شود بانک های مرکزی بر اقتصاد کنترل بهتر و ‌جامع تری داشته باشند زیرا این بانک مرکزی است که به کنترل مقدار ارز چاپ شده می پردازد. اما باید به این نکته دقت داشت که چاپ بیش از اندازه آن سبب بالا رفتن تورم در هر جامعه ای خواهد شد.

از آنجا که دولت ارزش پول فیات را حفظ می کند، این ارز از ارزش بالایی برخوردار است و این ارزش از جانب دو طرف تراکنش پذیرفته خواهد شد. سکه ها در طول تاریخ به وسیله طلا و نقره که‌ کالاهای فیزیکی ارزشمندی هستند، ساخته می شدند و یا اینکه برخی با چاپ پول کاغذی به دریافت سکه های طلا و نقره می پرداختند. اما باید بدانید که در رابطه با  ارز فیات این حالت برقرار نیست و در ازای آن به دریافت فلزات گرانبها نمی توانیم بپردازیم.

 

ویژگی های پول فیات

پول فیات ارزی است که دولت آن را صادر و قانونی می کند. ارزش آن مشخص است و قابل تبدیل به کالای مشخص دیگری نخواهد بود. پول فیات ارزش ذاتی ندارد و ‌بر اساس دستور دولت است که استفاده می شود. سازوکار فیات بر اساس ارزش گذاری می باشد و یک بهای قراردادی است که تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت. فیات را به پول قانونی می دانند که بدهی های عمومی و خصوصی را با کمک آن می توان پرداخت نمود. گاهی اوقات دولت ها در ابتدا ارز فیات را صادر می کنند و سپس برای پرداخت بدهی آن را به یک استاندارد تبدیل می کنند. همین مسائل است که سبب می شود ارز فیات را پولی قانونی به شمار آورند و برای سپرده گذاری ها و‌ سرمایه گذاری ها از آن استفاده نمایند.

 

ویژگی های پول فیات

تاریخچه ارز فیات

ارز کشور آمریکا در تاریخ گذشته پشتوانه طلا داشت. آمریکا در سال 1933 قانون بانکداری اضطراری را تصویب کرد و این اجازه نامه که شهروندان بتوانند  به مبادله ارز با طلای دولت بپردازند را لغو کرد. وقتی آمریکا این اجازه را لغو کرد که طلا به کشورهای خارجی داده شود و دلار آمریکا دریافت شود، در سال 1971 پشتوانه این ارز در واقع به طور کامل حذف شد. از آن تاریخ تا کنون تنها پشتوانه ایمان و اعتبار آمریکا همان دلار می باشد و چاپ آن به عنوان یک ارز رایج برای بدهی ها صورت می گیرد.

دلار آمریکا تنها ابزاری است که برای رفع بدهی می باشد و ارزش اعتباری مرتبط با طلا و نقره را نخواهد داشت. ارتباط نداشتن پول فیات با ذخایری چون طلا و نقره سبب می شود تورم ارزش آن را از بین ببرد و اگر این تورم افزایش یابد منجر به بی ارزش شدن کامل آن می شود. همچنین عدم اعتماد مردم به پول ملی موجب از دست رفتن ارزش آن خواهد شد. البته اگر پشتوانه پولی طلا باشد، فرق خواهد کرد چون طلا دارای ارزش ذاتی می باشد و در وسایل نقلیه هوافضا، جواهرات و تزئینات، تولید دستگاه های الکترونیکی و رایانه استفاده می شود. 

 

تاریخچه ارز فیات

استاندارد طلا و‌ پول فیات

طلا به مدت طولانی برای پول هایی که بین مردم مبادله می شد و در جامعه وجود داشت، بهترین پشتوانه بود، چه زمانی که حواله های کاغذی وجود داشت و چه زمانی که بانک مرکزی شکل گرفت و به نوعی وظیفه انتقال ارزش را بر عهده داشت. این انتقال ارزش در محدوده یک کشور مشکلی نداشت اما انتقال آن بین کشورهای مختلف شرایط را تغییر داد و نیاز بود که برای افزایش تجارت های بین المللی این اعتبارات بهینه سازی شوند.

هر کشور برای این افزایش اعتبار، روش های خود را داشت و باید کاری می کرد این پول ها در کشورهای مختلف اعتبار لازم را داشته باشند، از این رو هر کشور برای ارزش پولش استانداردی را در نظر گرفت و بدین ترتیب مفهوم استاندارد طلا شکل گرفت. این بدین منظور است که نرخ مبادله ثابت از جانب هر کشور اعلام می شود و  مقدار ثابتی طلا را با توجه به اینکه چه مقدار پول کاغذی یا سکه فلزی دریافت می کنند، ارائه می دهند. کار با این استاندارد طلا خیلی سخت شد طوری که در دهه 80 میلادی کاملا از بین رفت. با کنار رفتن استاندارد باید به فکر بازگشت اعتبار کاغذهایی به نام پول می بود که راه حل جایگزین آن از جانب اقتصاددان ها و دولت ها، پول فیات یا همان پول بدون پشتوانه است.

استاندارد طلا و‌ پول فیات

مزایای ارز فیات

از جمله مزایای ارز فیات این است که بانک های مرکزی به دلیل اینکه این ارزها پشتیبانی ندارند، قادر به مدیریت ذخیره آن خواهند بود که سبب می شود مسائلی چون نرخ بهره، اعتبار و نقدینگی را با قدرت اقتصادی که به دست آورده‌ اند به خوبی مدیریت کنند. چاپ و نگه داشته شدن ارز فیات موجب ضربه گیری علیه رکودهای داخلی می شود و برای حل بحران کمک می کند که مدیریت خوبی صورت بگیرد. البته اگر این رکورد جهانی با در ابعاد بالا باشد، این راه حل مناسب نخواهد بود. طلا و رمز ارز با توجه به بازار، ارزش متغیری خواهند داشت اما فیات قدرت ارزی پایدار است  و وابسته به قدرت دولت می باشد. این ارز با ایجاد ارزش حبابی فواید زیادی برای دولت ها خواهد داشت.

 

مزایای ارز فیات

معایب پول فیات

ارز فیات علیرغم مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد که آگاهی از آن لازم خواهد بود. عرضه بی انتهای این ارز سبب می شود معضل بزرگی در رابطه با تورم به وجود بیاید. ارزهایی که به منابع ثابت وابسته هستند، در زمان های طولانی ثبات بیشتری خواهند داشت که به دلیل ذخیره محدود منابعی مثل طلا یا نقره می‌ باشد. ارز فیات از آنجا که موجب اندوخته شدن ثروت و ‌مکان می شود، مالیات بالایی خواهد داشت. از آنجا که فیات پشتوانه کالای فیزیکی ندارد قابل بازخرید نخواهد بود. اگر دولت ضعف مدیریتی داشته باشد، ارز فیات هم با مشکلاتی روبرو می شود. تراکنش آن کند است و امکان حذف و تقلب آن زیاد می باشد.

 

مقایسه پول فیات و ارزهای دیجیتال

پول فیات و ‌دیگر ارزهای دیجیتال در قانونی بودن، ماهیت فیزیکی، جنبه تعادل، عرضه و ذخیره سازی با هم تفاوت دارند. پول فیات را بانک مرکزی تنظیم می کند و دولت آن را صادر می نماید و برای انجام تراکنش، روشی رسمی به شمار می آید اما رمز ارزها حالت دیجیتالی دارند و دولت کنترلی روی آنها ندارد. ارزهای دیجیتالی را نمی توان لمس کرد اما پول فیات را به شکل سکه و اسکناس می توان لمس نمود. روش تبادل ارزهای دیجیتالی به شکل کدی خصوصی و دیجیتال است اما پول فیات هم فیزیکی و هم دیجیتالی قابل تبادل می باشد. عرضه فیات به شکل نامحدود است اما ارزهای دیجیتالی برای عرضه ظرفیتی مشخص دارند. کیف پول ها برای ذخیره ارزهای دیجیتالی به کار می روند اما فیات را به شکلی فیزیکی و دیجیتال می توان ذخیره نمود.

مقایسه پول فیات و ارزهای دیجیتال

خرید پول فیات

برای خرید پول فیات از طریق صرافی ها می توانید اقدام کنید. این صرافی باید مناسب سرمایه گذارانی باشد که به تازگی وارد این عرصه شده اند و شبکه آن برای کاربر ساده است. یک صرافی مناسب گزینه های مختلفی برای پرداخت ارائه می دهد. کاربران به دنبال صرافی هایی هستند که نرخ پایینی برای خرید ارز فیات در نظر بگیرند. GDAX  ،Bitfinex ، Kraken و Bitstamp از جمله صرافی هایی هستند که برای خرید پول فیات به آنها می توانید مراجعه نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه خرید پول فیات با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان مجرب مجموعه مشاوره های لازم را ارائه دهند و صرافی مناسب را معرفی نمایند.

خرید پول فیات

سخن آخر

فیات همواره رایج ترین سیستم مالی است که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و برای فعالیت های اقتصادی رکن مهمی به شمار می آید. محدودیت هایی که طلا داشت سبب شد پول فیات ایجاد شود. با وجود این که پول فیات ممکن است با مشکلاتی روبرو باشد اما باز هم نسبت به ارزهای دیجیتالی پذیرش بیشتری دارد. این پول وابسته به قدرت دولت مربوطه است و هر چقدر که دولت مدیریت بهتری داشته باشد، ارزش بالاتری پیدا خواهد کرد. این ارزش تحت تاثیر کالاهای فیزیکی نخواهد بود  و به صورت نامحدودی عرضه می شود. کشورهای زیادی از این ارز برای سرمایه گذاری ها و خرید کالاهای مختلف استفاده می کنند و آن را جایگزینی برای استاندارد طلا می دانند.


برچسب ها

ارز دیجیتال

مطالب مرتبط