بورس بهتر است یا ارز دیجیتال
: :
| مطالب آموزشی | | 1 ماه پیش

بورس بهتر است یا ارز دیجیتال

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به فعالیت در بازارهای مالی هستید حتما بین بازار بورس و ارز دیجیتال سردرگم هستید و علاقه مند هستید تا بدانید کدام یک از این دو بازار می توانند گزینه بهتری برای فعالیت شما باشند. اگر جز این دسته از افراد هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی این دو بازار بپردازیم و اطلاعات جامع و کاملی را درباره ویژگی ها و مزایای هر یک از آنها در اختیار شما قرار دهیم. پس ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

آشنایی ابتدایی با بازار بورس

برای بررسی بازار بورس و ارز دیجیتال بهتر است که ابتدا آشنای مقدماتی نسبت به بازار بورس داشته باشیم و در گام بعدی با بازار ارزهای دیجیتال آشنا شویم. بازار بورس یک بازار مالی داخلی است که شرکت های فعال در آن همگی شرکت های داخلی می باشند و مانند بورس تمامی کشورها شما می توانید سهام مختلف این شرکت ها را خریداری کرده و از طریق تفاوت قیمتی که در بازه های زمانی مختلف رخ می دهد سودآوری کرده و سرمایه خود را افزایش دهید. این بازار به چندین بخش مختلف تقسیم می شود که همگی آنها زیر نظر سازمان بورس فعالیت دارند. برای این که فعالیت خود در این بازار را آغاز کنید ابتدا باید مراحل احراز هویت خود را تکمیل کرده و سپس با باز کردن یک حساب در کارگزاری دلخواه خود فعالیت مالی خود در این بازار را آغاز کنید. دقت داشته باشید که این بازار یک بازار کاملا قانونی برای سرمایه گذاری و معامله می باشد که زیر نظر دولت فعالیت دارد. بنابراین با خیالی راحت می توانید فعالیت خود را در این بازار آغاز کنید.

بازار ارزهای دیجیتال

شاید تا چند سال قبل اگر صحبت از بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین می شد بسیاری از افراد گمان می کردند که این بازارها تنها برای کلاهبرداری از افراد طراحی شده اند و به هیچ وجه این ریسک را قبول نمی کردند که در این بازار فعالیت داشته باشند. امروزه دیدگاه ها و نظرات نسبت به این بازار به میزان زیادی تغییر پیدا کرده است و شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد فعالیت خود در این بازار را آغاز کرده اند. بازار ارزهای دیجیتال همان طور که از نامش پیداست شامل ارزهای دیجیتال مختلف می باشد که شما می توانید مانند بازار فارکس این ارزها را نسبت به یکدیگر خرید و فروش کرده و از اختلاف قیمت دو ارز اقدام به کسب سود کنید. بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتالی است که در این بازار وجود دارد و امروزه تمامی فعالان بازارهای مالی قطعا نام آن را شنیده اند. روی این بازار هیچگونه نظارتی وجود ندارد ولی با توجه به شبکه بلاکچین و امنیت بالایی که این شبکه به واسطه ماینرها ایجاد می کند امروزه شما با خیالی راحت می توانید در این بازار فعالیت داشته باشید.

بازار ارزهای دیجیتال

بازار بورس و ارز دیجیتال چه شباهت هایی با یکدیگر دارند؟

بازارهای بورس و ارز دیجیتال شباهت های زیادی با یکدیگر دارند و از جهات مختلف عملکرد یکسانی دارند. اولین شباهتی که این دو بازار با یکدیگر دارند این است که قیمت انواع سهام و ارزها در بازار بورس و ارز دیجیتال هر دو بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و عامل اصلی کاهش یا افزایش قیمت نیز همین مسئله است. شباهت مهم دیگر بورس و ارز دیجیتال در این است که روش های مختلف تحلیلی در هر دو یکسان است و شما می توانید هم از تحلیل تکنیکال و هم از تحلیل بنیادی برای بررسی وضعیت سهام یا ارزهای دیجیتال استفاده کنید. روش ها و سبک های مختلف تحلیل تکنیکال در هر دو بازار یکسان است ولی با این حال برخی از نکات مربوط به تحلیل بنیادی در این دو بازار متفاوت است که باید به این نکته دقت داشته باشید. شباهت دیگر بازارهای بورس و ارز دیجیتال در این است که در هر دو بازار گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری و معامله وجود دارند. در بازار بورس تعداد زیادی سهام و در بازار ارزهای دیجیتال نیز تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد که شما می توانید روی هریک از آنها معاملات خود را انجام دهید.

بازار بورس و ارز دیجیتال

تفاوت دامنه نوسان در بورس و ارز دیجیتال

در بخش قبلی به طور کامل درباره شباهت هایی که میان بازار بورس و ارز دیجیتال وجود دارد صحبت کردیم. حال در این بخش و بخش های بعدی قصد داریم کمی بیشتر درباره تفاوت های موجود صحبت کنیم. یکی از مهم ترین تفاوت های میان این دو بازار دامنه نوسان آنها است. اگر در بازار بورس فعالیت کرده باشید حتما می دانید که دامنه نوسان در این بازار منفی 5 تا مثبت 5 است. این به آن معناست که قیمت سهام شما در طول هر روز حداکثر 5 درصد سود و حداکثر 5 درصد ضرر به شما می رساند. در صورتی که از سهام بازار فرابورس استفاده کنید این دامنه نوسان حتی به مثبت و منفی 3 یا 2 نیز کاهش پیدا می کند. این دامنه نوسان در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد و گاهی اوقات حتی ممکن است یک ارز دیجیتال در طول یک روز 100 درصد رشد کرده یا این که بیش از 50 درصد ریزش داشته باشد. بنابراین برای ورود به هر یک از این بازارها باید به این دامنه نوسان دقت داشته باشید تا بتوانید بهترین بازار مالی را برای فعالیت انتخاب کنید.

تفاوت دامنه نوسان در بورس و ارز دیجیتال

بررسی سرمایه گذاری های بلند مدت در این دو بازار

از نظر سرمایه گذاری بلند مدت تفاوت چندانی را نمی توان بین این دو بازار قائل شد. شما با سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس و ارز دیجیتال می توانید در چند سال آینده سرمایه خود را چند برابر کنید. البته در این خصوص تفاوت ها و نکاتی وجود دارد که در این بخش درباره آنها صحبت خواهیم کرد. اولین تفاوتی که میان سرمایه گذاری بلند مدت در این دو بازار وجود دارد تفاوت ریسک آنها است. از آنجایی که در بازار ارزهای دیجیتال دامنه نوسان وجود ندارد ممکن است در صورتی که انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت نداشته باشید به یکباره بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست دهید. البته این مسئله مانند یک چاقوی دو لبه عمل می کند چرا که ممکن است همین عامل باعث شود تا بتوانید در مدت زمانی کوتاه سرمایه خود را چند برابر کنید. نکته دیگر مسئله درصد رشد سهام و ارزهای دیجیتال است. با یک بررسی دقیق متوجه خواهید شد که قیمت ارزهای دیجیتال در سال گذشته چندین برابر شده است و درصد رشد آن بسیار بیشتر از بازار بورس است. البته این موضوع به شرطی است که شما ارزهای دیجیتال با شرایط مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده باشید.

بررسی سرمایه گذاری های بلند مدت در این دو بازار

سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازار بورس و ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز شرایطی مشابه سرمایه گذاری بلند مدت را در بازار بورس و ارز دیجیتال دارد. نکته مهمی که باید در سرمایه گذاری کوتاه مدت و حتی بلند مدت در هر دو بازار رعایت کنید این است که یک سبد از سهام یا ارزهای دیجیتال را تشکیل دهید تا بتوانید به این شکل مدیریت سرمایه خود را انجام دهید و سود خود را افزایش داده و از ضررهای احتمالی نیز جلوگیری کنید.

سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازار بورس و ارزهای دیجیتال

شرایط قانونی بورس و ارز دیجیتال

در بخش مقدماتی درباره بازار بورس گفتیم که بازار بورس کاملا زیر نظر دولت است و سرمایه گذاری و انجام معاملات در آن کاملا قانونی می باشد. بنابراین برای فعالیت در این بازار مالی نیازی به هیچ گونه نگرانی قانونی نخواهید داشت. با این حال بازار ارزهای دیجیتال با وجود این که کم کم در حال نزدیک شدن به دوران بلوغ خود است ولی هنوز هم با مشکلات قانونی دست و پنجه نرم می کند. امروزه برخی از دولت ها انجام معاملات در این بازار و فعالیت در آن را کاملا غیر قانونی می دانند. البته در حال حاضر معامله کردن و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال در ایران مشکل قانونی ندارد اما وضعیت آن نیز چندان واضح و مشخص نیست و ممکن است در آینده مشکلات قانونی برای فعالیت در این بازار به وجود بیاید. بنابراین برای انتخاب میان بازارهای بورس و ارز دیجیتال حتما به این نکته مهم نیز دقت داشته باشید.

شرایط قانونی بورس و ارز دیجیتال

زمان فعالیت در بازارهای بورس و ارز دیجیتال

یکی از تفاوت های کلیدی و مهمی که میان بازار بورس و ارز دیجیتال وجود دارد محدودیت زمانی در فعالیت در این بازارها است. در بازار بورس شما تنها 5 روز در طول هفته قادر به انجام معاملات خود هستید و برای انجام معاملات و سرمایه گذاری در این بازار نیز در طول روز تنها از ساعت 9 صبح الی 12:30 دقیقه ظهر قادر به انجام این کار هستید. یک مزیت بزرگ بازار ارزهای دیجیتال این است که هیچ روز تعطیلی برای انجام معاملات در این بازار وجود ندارد و شما در طول روز نیز می توانید به صورت 24 ساعته در آن فعالیت داشته باشید.

زمان فعالیت در بازارهای بورس و ارز دیجیتال

معاملات اهرم دار در بازار ارزهای دیجیتال

یکی از مشکلات بازار بورس در ایران این است که به شما امکان سود بیشتر را نمی دهد. اگر یک فرد حرفه ای در تحلیل تکنیکال هستید حتما علاقه مند هستید تا سود بیشتری را در معاملات خود داشته باشید ولی نبود قابلیت معاملات اهرم دار و همینطور محدودیت در دامنه نوسان از این سود بیشتر جلوگیری می کند. در بازار ارزهای دیجیتال نه تنها هیچ دامنه نوسانی وجود ندارد بلکه شما می توانید با انجام معاملات اهرم دار سود خود را نیز چند برابر کنید.

صحبت پایانی 

بازارهای بورس و ارز دیجیتال هریک دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند. فعالیت در هر دو این بازارها نیاز به تخصص بالا دارد و بدون تخصص نمی توان در این بازارها فعالیت داشت. این دو بازار تفاوت ها و شباهت هایی با یکدیگر دارند که از جمله تفاوت های آن می توان به دامنه نوسان، زمان فعالیت و قوانین فعالیت در هر یک از این دو بازار اشاره کرد. 


مطالب مرتبط